Ugrás a tartalomra

Fertőzött területnek nyilvánították a közép-bánáti körzetet (videó)

2017.01.27
15:52
Fertőzött területnek nyilvánította a közép-bánáti körzetet a mezőgazdasági minisztérium állategészségügyi felügyelősége a madárinfluenza miatt
Fertőzött területnek nyilvánította a közép-bánáti körzetet a mezőgazdasági minisztérium állategészségügyi felügyelősége a madárinfluenza miatt. A hétfőn Nagybecskereken talált hattyútetemekben azonosították a vírust. A legújabb információk szerint a községhez tartozó Botos faluban is megjelent a betegség. A felügyelőség rendelete alapján az állategészségügyi állomások dolgozói a terepet járják és tájékoztatják a lakosságot.    Nagybecskerek város területén két helyen találtak elhullott hattyúkat a vadőrök, melyekről megállapították, hogy a madárinfluenza végzett velük. A két helyet hat kilométeres körzetben fertőzött területnek nyilvánította a felügyelőség. A muzslyai Müller János féltette szárnyas jószágait, tanyáján ugyanis szabadon vannak a tyúkok és a libák. „Az igazat megmondva, féltem is, mert volt majdnem száz libánk, mert ide a tóra, ami itt van előttünk, ide jöttek a hattyúk. No, most az idei évben, hogy mi okból, talán mert be van fagyva, nem jöttek a hattyúk, de a halastónál láttam egy pár darabot. A libákat eladtuk, ez a pár baromfi, ami maradt, azt a mi részünkre hagytuk, ezek itt szabadon vannak, hát remélem, hogy nem lesz belőle semmi gond.”



A nagybecskereki Ana Markov már 17 éve foglalkozik csibetenyésztéssel, állományát mindig állatorvosi felügyelet alatt neveli fel. „Télen és nyáron is, szünet nélkül nevelem a csirkéket. Mindig egy állatorvosi rendelőben vásárolom meg őket, tőlük kapok tanácsokat is és bármi, ami kell.” A madárinfluenza tömeges, vírusos betegség, egyformán veszélyezteti a vadon élő madarakat és a háziszárnyasokat is, de a vírus embereket nem támad. Csordás Ferenc, állatorvos: „Sokszor megtörténik, hogy a vadmadaraknál lappangóan létezik a vírus, és az emésztőszerveken, bélsáron át juttatják a vízbe. Ez a víz fertőzött, és ilyenkor a vírus egy-két hétig is megmaradhat a vízben, és ez nagyon veszélyes, hogy a házi baromfi lefertőzze magát. A házi baromfi a lélegzőszerveken keresztül is megfertőzheti magát, ilyenkor fontos, hogy ne kerüljön közvetlen kapcsolatba, kontaktusba a vadmadarakkal.” A minisztériumi rendelet értelmében a felügyelők ellenőriznek minden olyan kisgazdaságot, amelyek kapcsolatba kerülhettek a vírushordozó állatokkal. Megelőző intézkedésként pedig azt javasolják, tartsák a baromfit zárt helyen, így nem kerülhetnek érintkezésbe a vadmadarakkal.

 Megjelent a madárinfluenza Közép-Bánátban

2017. 01. 26.

A hétfőn Nagybecskereken talált hattyútetemekben azonosították a vírust. A legújabb információk szerint a községhez tartozó Botos faluban is megjelent a betegség. A felügyelőség rendelete alapján az állategészségügyi állomások dolgozói a terepet járják és tájékoztatják a lakosságot. Baromfipestis elleni vakcinával beoltják a szárnyasokat, amely ugyan a madárinfluenza ellen nem véd, de az immunrendszert erősíti – állítják az illetékesek. Megelőző intézkedésként pedig a baromfi zárt helyen történő tartását javasolják, hiszen így nem kerülhetnek érintkezésbe a vadmadarakkal. Madárinfluenzát tavaly decemberben Kabolban is regisztráltak. A betegség emberre nem veszélyes. (021.rs)
Nagybecskerek
Közép-Bánát
Botos
madárinfluenza
hattyútetem

Kapcsolódó tartalmak

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.