Ugrás a tartalomra

Főkonzul: A magyar állampolgároknak nem kell méltányossági kérelmet benyújtaniuk

2020.09.03
13:07
2020.09.03
17:23
Forrás
Pannon RTV
Magyar állampolgár semmi esetre se nyújtson be méltányossági kérelmet a rendőrség felé, ha Magyarországra szeretne utazni - emelte ki Csallóközi Eszter szabadkai magyar főkonzul.

Hozzátette, a méltányossági kérelem csak a beutazási tilalom alól ad felmentést és nem a karantén alól. Beutazást követően a jogszabály szerint a járványügyi hatóság karantént rendel el. A főkonzul a Szabadkai Magyar Rádió vendégeként hangsúlyozta, magyarországi állampolgár mindig beutazhat, hiszen rájuk nem vonatkozik a beutazási tilalom.

A nyár folyamán leginkább az ingázókat foglalkoztatta a határátlépés kérdése. Az ingázókra speciális szabály vonatkozik, maximum 30 kilométerre 24 órára vagy rövidebb időre léphetnek be Magyarországra karantén elrendelése nélkül. Az iskola kezdetével egyre több vajdasági diákban is felmerül a kérdés, hogy hogyan közlekedhetnek. Csallóközi Eszter szabadkai magyar főkonzul elmondta, hogy szeptember elsejétől a tanulókra is az általános magyar állampolgárokra vonatkozó jogszabályok vonatkoznak, amennyiben a tanuló magyar állampolgár. Tehát minden esetben beléphet külön méltányossági kérelem nélkül, de amint belép Magyarország területére a járványügyi hatóság karanténkötelezettség alá helyezi, amitől két negatív Covid-teszt után mentesülhet.

Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulja: „A kísérőkre ugyanez a szabály vonatkozik, tehát nincs külön kísérő kategória. Nem tudja azt megcsinálni szülő, testvér, bárki, hogy felviszi Budapestre a tanulót, vagy 30 kilométernél messzebbre és visszajön utána karantén nélkül. Tehát a kísérőkre is, ha mennek a diákokkal, ugyanúgy a karanténszabályok érvényesek.”

Magyarország szabadkai főkonzulja a tranzit utazók kapcsán elmondta, hogy Magyarországon átutazhat magyar és külföldi állampolgár is, ha aláveti magát a határon az egészségügyi vizsgálatnak, ami lázmérést jelent. Amennyiben külföldiként a betegség tüneteit nem mutatja és rendelkezik a schengeni térségbe belépéshez szükséges érvényes úti okmánnyal, illetve ha igazolni tudja azt, hogy a célország és a további útvonalon lévő országok beengedik a területükre, akkor átutazhat Magyarország területén.

„Ezt mindenféle dokumentummal lehet igazolni attól függően, hogy melyik célország mit vár el. Tehát letelepedési engedéllyel, munkavállalási engedéllyel. Erről javaslom, hogy a Magyarországon átutazók minden esetben tájékozódjanak, mielőtt elindulnak, hogy az ő célországukban milyen dokumentumokra lesz szükség. Még egy nagyon fontos dolog van a tranzittal kapcsolatban, hogy kijelölt útvonalon közlekedhet az, aki keresztülutazik Magyarországon. Ezeket a kijelölt útvonalakat a rendőrség honlapján meg lehet találni és a határon is tájékozódhatnak róla az átutazók.”

Csallóközi Eszter hangsúlyozta, ha valaki gyógykezelés miatt utazik Magyarországra, akkor ebben az esetben is az a szabály érvényes, hogy amennyiben magyar állampolgár, akkor beutazhat, de rájuk is az általános szabályok vonatkoznak, tehát karanténintézkedések alá vonják őket, amiből két negatív Covid-teszt után szabadulhatnak. A járványügyi hatóság viszont speciális esetekben, egyedi kérelem és egyeztetés alapján engedélyeztetheti azt, hogy ha valaki hatósági karanténban van, megkapja a kezelését. A feltételekről a gyógykezeltnek a járványügyi hatóságokkal kell egyeztetnie.

szerb-magyar határ
Csallóközi Eszter
határátkelés
méltányossági kérelem

Kapcsolódó tartalmak

Most

21:51

A múlt íze

Korhecz Gyula szalámigyáros élete és munkássága a Szabadkai Városi Múzeumban

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.