Ugrás a tartalomra

A gyengébbik nem sokszor áldozat - védelemre, segítségre szorul

2018.12.17
17:30
2018.12.17
19:19
Forrás
Pannon RTV
Egy hároméves projekten belül felkészítették az illetékes hatóságok tagjait, hogyan is viszonyuljanak az ilyen esetekhez.

A múlt évben 26 nőt öltek meg, az idén pedig 30 nő esett erőszak áldozatául Szerbiában. A nők elleni erőszak megfékezése, illetve az áldozatok egészségügyi, jogi és szociális védelme volt annak a hároméves projektnek a célja, amely ma zárult a Vajdasági Képviselőházban megrendezett konferenciával.

Állítsd meg – védelmezd – segíts! – ez volt a mottója a hároméves projektnek, amelynek célja azoknak a védelme, akik az erőszak valamilyen formájának áldozatul estek. Elsősorban a nemi erőszak, illetve a családon belüli erőszak áldozatain szeretnének segíteni. Pásztor István, elnök, Vajdasági Képviselőház: „Ez egy olyan projektum, amely az elmúlt három évben 1500 egészségügyi dolgozót szólított meg, és több mint ezer olyan embert, akik a rendőrség kötelékében, a bíróságokon, ügyészségeken, a szociális intézményekben dolgoznak.”

Arról, hogy hogyan is néz ki a gyakorlatban, amikor valakit bántalmaznak, és emiatt egészségügyi ellátásra szorul, Dr. Balog András, az adai egészségház igazgatója számolt be. „Az egyén, aki megérkezik a mentőszolgálathoz, vagy bárhova az egészségügyi ellátás terén, lehet az gyermekgyógyász is, általános orvos is, nőgyógyász is, ahol beszámol róla, hogy ő erőszaknak az áldozata, akkor ennek értelmében mi azonnal értesítjük a rendőrséget, ők értesítik a szociális központot, a közvádlóságot, a vizsgálóbírót, és akkor kialakul egy komplett csoport, akik utána megfelelő ellátásban részesítik, úgy egészségügyileg, mint jogilag és szociálisan az áldozatot, aki ilyen erőszaknak az áldozata lett.”

Az adai egészségházhoz hasonlóan Vajdaság-szerte minden egészségügyi intézmény valamilyen formában bekapcsolódott a projektbe. Mindegyik egészségház a hozzá legközelebb eső regionális központba szállítja az erőszak áldozatait. Dr. Zoran Gojković, tartományi egészségügyi titkár: „A projekt során intézményes megoldást találtunk a nemi egyenjogúság szavatolására, és a nők védelmére, hét regionális központ kialakítása által Vajdaságban. Ezek Újvidék, Nagybecskerek, Szabadka, Zombor, Mitrovica, Versec és Nagykikinda.”

A szerbiai Belügyminisztérium adatai szerint az idei év első hat hónapjában több mint tizennégyezer esetben jártak el erőszak elkövetőivel szemben, ebből mintegy tízezer esetben ideiglenesen megtiltották az erőszaktevőnek, hogy az áldozattal bármilyen kapcsolatot létesítsen a jövőben.

 

nők elleni erőszak
családon belüli erőszak
projekt
védelem
segítségnyújtás

Kapcsolódó tartalmak

Most

15:11, Frissítve: 17:12

Megújult a nagyfényi óvoda

A szabadkai Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézmény hat óvodájának egy-egy szobája kapott új bútorzatot az UNICEF szerbiai irodája A fellendülés évei programja keretében.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.