A gyermekrák elleni küzdelem világnapja van
Évente egy egész osztálynyi gyerek hal bele a rákbetegségbe.
A leggyakrabban leukémia, agytumor, limfóma, idegrendszeri daganat jelentkezik a gyerekeknél.
Dragana Vujić professzor, az Anya- és Gyermekvédelmi Intézet csontvelő-átültetéssel foglalkozó részlegének vezetője elmondta, fontos tudni, hogy minél több az önkéntes adományozó, annál nagyobbak az esélyei a beteg gyerekeknek.
A rákbeteg gyermekek szüleit felölelő NURDOR egyesület immár 15. alkalommal szervezett véradási akciót a gyermekrák elleni küzdelem világnapján több városban: Belgrádban, Nišben, Kragujevacon, Szabadkán és Újvidéken. Az újvidéki akciót a Vajdasági Vérátömlesztési Intézetben szervezték meg, amely a gyermekkórházzal szemben található, ahol jelenleg 15 rákos gyermeket kezelnek. A világon évente több mint 160 ezer gyereknél diagnosztizálnak rosszindulatú daganatot, és több mint 90 ezer belehal a betegségbe. A 0-tól 14 éves gyermekek második leggyakoribb elhalálozási oka a rák.
Joland Korora, elnök, NURDOR egyesület: „Ma mindazokra a kicsi és nagy hősökre emlékezünk, akik elvesztették a csatát, a mai napig nem feledjük őket, és támogatjuk azokat, akik most harcolnak. Február 15-e megterhelő számunkra, érzelmes, vidám, szomorú, mindenféle, de boldogok vagyunk, mert jót teszünk, és ezzel jobbá tesszük a világot, Szerbia jobb hely lesz az élethez, valójában a Nurdor már 18 éve segíti a rákos gyermekek kezelését.”
Szerbiában évente átlagosan mintegy 300, 19 évnél nem idősebb személynél diagnosztizálnak valamilyen daganatos megbetegedést. A kétharmaduk 15 évnél fiatalabb. A leukémia, az agydaganat és a limfóma a leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedés a gyermekek körében. A gyermekrák elleni küzdelem világnapja alkalmából a daganatos gyermekek szüleinek szerbiai országos szövetsége, a NURDOR standot állított fel az egyik szabadkai bevásárlóközpont előtt is, hogy felhívják az emberek figyelmét a véradás fontosságára, ugyanis a rákos betegek számára is szükséges a felépüléshez. Az önkénteseket továbbra is minden hétköznap 7-től 11 óráig várják a Szabadkai Közkórház Vérátömlesztő Osztályán.
Kiss Miskolci Diána, szülő: „Vért kell adni, mert ez a gyerekeknek életmentő, mert a kemoterápiák után csak úgy tudnak felépülni, ha kapnak vért. Sajnos most ez a Covid-helyzet teljesen lecsökkentette, sok embernek kellett a vér és nagyon-nagyon hiány van.”