Ugrás a tartalomra

Hétfőig valószínűleg meggyógyulnak a szabadkai mentős sofőrök

2019.04.11
13:15
2019.04.11
17:43
Forrás
Pannon RTV
Valószínűleg visszatérnek hétfőig a munkahelyükre a szabadkai mentőszolgálat betegszabadságon lévő sofőrjei.

Magát megnevezni nem kívánó forrásunk ugyanis azt közölte, addig kaptak határidőt, hogy felvegyék a munkát. A médiában megjelent hírek szerint ez is egy fajta csendes sztrájk volt és állítólag kapnak bizonyos béremelést a mentős sofőrök.

A szabadkai utasforgalmi vállalat sofőrjei hetekkel ezelőtt tömegesen mentek betegszabadságra. Így próbálták elérni, hogy béremelést kapjanak. Csendes tiltakozásuk végül sikerrel járt. Meg nem erősített információk szerint most a mentős gépkocsivezetők próbálkoztak hasonlóval. Azt kifogásolják, hogy a minimálbérért dolgoznak.

Csütörtökön reggel szerettük volna megszólaltatni az egyik betegszabadságon lévő mentős sofőrt, aki végül lemondta a beszélgetést, mert állítólag azt mondták nekik, ha bármelyikük bármit nyilatkozik a médiának, akkor felmondást kap. Azt viszont megerősítette, hogy valamennyiüket, akik betegszabadságon vannak felhívták, hogy azonnal szakítsák meg a betegszabadságukat, amennyiben nem szorulnak kórházi ápolásra és hétfőn jelenjenek meg a munkahelyükön. Ellenkező esetben ugyancsak felmondás fenyegeti őket.

Amennyiben a munkáltató arra gyanakszik, hogy a munkavállaló visszaél a betegszabadságával, két dolgot tehet a munkaügyi törvény szerint. Vagy felülvizsgáltatja az orvosi dokumentációt, vagy pedig háromtagú belső bizottságot alakít, és a helyszínen győződik meg, hogy a betegszabadságon lévő dolgozó a felépülésén fáradozik-e. A munkaadó a munkaszervezés szempontjából fontos esetekben visszahívhatja dolgozóit szabadságukról.

Ágoston Gabriella, jogász:
„- Azt csak a betegszabadságon lévő dolgozónál NEM teheti meg, mindenki másnál megteheti, tehát akik szabadságon vagy más alapon vannak távol a munkahelyükről, hiszen a sürgősség, a munkaszervezés, az elsőbbséget élvez ebben az esetben.
- Ezt írásban kell megtennie vagy megteheti telefonon is?
- Megteheti sürgönnyel vagy pedig telefonhívással.”

Április 5-i Híradónkban egy arcát és hangját nem vállaló mentős sofőr arról beszélt, hogy szerintük a bérezésük igen alacsony. Elmondása szerint más városokban, ugyanezért a feladatért kollégái jóval több pénzt kapnak. Kéréseik megvalósításában támogatásukról biztosították őket a szakszervezetek is: „Támogat bennünket a meglévő három szindikát, írásbeli formában is. A jelenlegi fizetés 28 ezertől 30 ezer dinár. Egy ügyelet, ami 12 órán át tart 170 dinárt kapunk érte. Tehát a 12 órás ügyelet 170 dinár.”

Úgy tudjuk, emelkedik majd a mentős sofőrök bére. Azt mondták, egy új munkaszerződés-kiegészítést írattak velük alá a napokban, erről fotót is küldtek szerkesztőségünknek. Más hírek szerint a fizetésükre számított stimuláció összegét emelik.

Az eset kapcsán felkerestük Bogdan Labant. Szabadka polgármestere a Közügyeknek nyilatkozva spekulációnak nevezte a csendes sztrájkról szóló híreszteléseket.

Bogdan Laban, polgármester, Szabadka: „Az én információim szerint ilyesmiről szó sincs. Egyesek betegszabadságon vannak, és teljesen normális, hogy aki beteg, ezt kihasználja. De minden működik. A mentőszolgálat dolgozik, ahogyan egy hónapja vagy egy éve is dolgozott, és nincs semmilyen gond. Erről személyesen is meggyőződtem, amikor a Szabadkai Egészségház igazgatónőjével beszéltem.”

A szabadkai mentőszolgálatnál 32 sofőr van. Közülük a múlt hét végén 18-an hiányoztak. Azóta folyamatosan javul a helyzet, a sofőrök kezdenek visszatérni a munkahelyeikre - tudtuk meg az ott dolgozóktól.

Szabadka
mentőssofőr
Bogdan Laban
Ágoston Gabriella

Most

09:33, Frissítve: 09:38

Orbán Viktor: békepárti többség kell Európában!

Az európai parlamenti választáson a békepártiság és a háborúpártiság áll szemben egymással, és Európában békepárti többség kell - hangoztatta Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, pénteken.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.