Ugrás a tartalomra

Koronavírus: Már csaknem kétszáz személyt kapcsoltak lélegeztetőgépre

2020.07.21
15:20
2020.07.22
12:33
Forrás
Pannon RTV
A tegnapi rekordot is megdöntve tovább nőtt a lélegeztetőgépen lévő koronavírusos betegek száma Szerbiában. Jelenleg 198 páciens szorul mesterséges lélegeztetésre.

17:00 - Péntektől kötelező a negatív koronavírus PCR-teszt az Ausztriába való belépéshez, amennyiben az utazó vírushelyzet szempontjából rizikósnak számító országból érkezik. A Nyugat-Balkán államai is ebbe a kategóriába tartoznak, így a szerb állampolgároknak is fel kell mutatniuk a negatív tesztet. 
 

16:30 - 296 koronavírusos beteget kezelnek az újvidéki székhelyű Vajdasági Klinikai Központban, 25-en szorulnak lélegeztetőgépre - tájékoztat az intézmény. A péterváradi katonakórházban 27 fertőzöttet kezelnek. Ezt az ideiglenes intézményt azért nyitották, mert a Vajdasági Klinikai Központban már elfogytak a kórházi helyek. 

15:40 101 személyt kezelnek a Szabadkai Közkórházban a koronavírus részlegen - olvasható az egészségügyi intézmény mai kimutatásában.

Mint írják, az elmúlt 24 órában 56 pácienst vizsgáltak meg, akik felső légúti tünetekkel fordultak orvoshoz, közülük 31-et tartottak benn további kezelésre. A közkórházban kezelt személyek közül 7-en szorulnak intenzív ápolásra, két középkorú személy pedig lélegeztetőgépen van, a többiek állapota stabil.

15:20Az elmúlt egy napban egyébként 10310 tesztet végeztek el, és 352 embernél mutatták ki a Covid-19 fertőzést. 24 óra alatt 9-cel nőtt az áldozatok száma is Szerbiában. A válságstáb mai sajtótájékoztatóján egy újságíró azt kérdezte, hogy Szerbia áttért-e az úgynevezett svéd modellre, amely lazábban kezeli a vírushelyzetet. Erre reagálva Dr. Darija Kisić Tepavčević, a Batut Közegészségügyi Intézet igazgatóhelyettese azt mondta, Szerbiában a szerb modellt alkalmazzák az aktuális járványügyi helyzettel megfelelően. A szakember hozzátette, hogy a tavasszal alkalmazott szigorítás főként abban segített, hogy az egészségügyi rendszert megerősítsék és felkészítsék a járványra, azonban ezeket a korlátozásokat nem lehet tartósan fenntartani.

Dr. Darija Kisić Tepavčević, igazgatóhelyettes, Batut Közegészségügyi Intézet: „Szemmel láthatóan sokáig fogunk küzdeni a vírussal. Azt a fajta korlátozást pedig sehol sem lehet tartani, ezért is tértünk át egy másik modellre, amelyet világszerte alkalmaznak. Ez pedig a személyes felelősségvállaláson alapszik, ahol nem lehetünk önzőek. Mindegyikőnknek aktív szerepet kell vállalni, annak érdekében, hogy sikerrel járjunk.”

15:15 - Újabb hat személynél mutatták ki Nagykikindán a koronavírus-fertőzést az elmúlt 24 órában. Az észak-bánáti városban jelenleg összesen 71 fertőzött személyt tartanak nyilván, közülük öten súlyos klinikai kórképpel rendelkeznek, ezért a Vajdasági Klinikai Központban kezelik őket. A Szerbiai RTV nem hivatalos információkra hivatkozva azt írja, a legtöbb újonnan megfertőződött személy megbetegedése előtt Közép-Szerbiában járt, illetve közvetlen kapcsolatban volt közép-szerbiai, vagy belgrádi lakosokkal. 

14:20 - Újabb koronavírusos betegeket azonosítottak Óbecsén. A helyi válságtörzs adatai szerint a hétfőt megelőző 24 órában 22 személyt teszteltek a helyi egészségházban. Közülük 5 eredménye lett pozitív.

14:00 - Megfelelő ellátásban részesülnek a Szabadkai Gerontológia Központ koronavírussal fertőzött lakói és dolgozói - ezt mondta ma Zoran Đorđević. A szerb szociálpolitikai miniszter személyes látogatást tett az intézményben, Goran Ivanišević igazgató és Bogdan Laban polgármester társaságában. 

Belgrádban átszervezték a covid-kórházakat, így az intézményekben van hely az újabb betegek fogadására.


A koronavírus járvány kezdete óta hétfőn voltak a legtöbben lélegeztetőgépen Szerbiában. A tegnap délutáni jelentések szerint 190 személynek van szüksége mesterséges lélegeztetésre. Egy nap alatt Szerbiában 8349 koronavírus-tesztet végeztek, 359 esetben mutatták ki a vírus jelenlétét és 10-en vesztették életüket a kór következtében.

A többi országhoz hasonlóan Szerbia is a védőoltásra vár. A szakemberek döntenek majd arról, hogy kötelező lesz-e a vakcina.

Nincs legjobb vakcina, csak olyan amit engedélyeztek és használható, vagy amelyik nem kapott engedélyt - mondta Predrag Kon. A járványügyi szakember az oxfordi koronavírus-vakcinával kapcsolatban elmondta, hogy jó eredményeket ért el a tesztelések harmadik fázisában. Hozzátette: A Szerbiában érvényben lévő feltételek szigorúak, és a védőoltásnak a negyedik fázisban is sikeresnek kell lennie, mielőtt még a hatékonyságáról beszélhetnénk, valamint azt az Európai Egészségügyi Ügynökségnek is engedélyeznie kell. Így legalább még fél évet várni kell a védőoltás forgalomba helyezésére.

Ezentúl online is tájékozódhatunk a koronavírus-teszt eredményünkről. Hétfőn elindult az új szolgáltatás, amely értesíti a polgárokat, ha elkészült a koronavírus-teszt eredményük.

Zlatibor Lončar a covid-kórházak igazgatóival egyeztetett hétfőn. A szerb egészségügyi miniszter a megbeszélést követően elmondta, közös céljuk, hogy minden polgár megkapja azt a segítségnyújtást, amire szüksége van.

koronavírus
koronavírus-járvány
Szerbia
védőoltás

Most

Népszerű

A Gebi felvásárolta a Fidelinkát

A csantavéri Gebi cég megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát.

Agancsot gyűjtött, megölte a puma

Fiatal férfivel végzett egy puma Kaliforniában. A szerencsétlenül járt 21 éves férfi öccsével együtt gyűjtött elhullajtott agancsokat egy lakott területtől távol fekvő erdőben, amikor a puma megtámadta őket.