Ugrás a tartalomra

Megkezdődtek az ellenőrzések a szórakozóhelyeken

2021.10.24
14:34
2021.10.24
20:11
Forrás
Pannon RTV
Tegnap óta ellenőrzik Szerbiában a védettségi igazolásokat a vendéglátóhelyeken. Nézzük, kik is számítanak védettnek, vagyis kik léphetnek be a szórakozóhelyekre 22 óra után.

A védettségi igazolás tulajdonképpen a zöld digitális igazolásnak is nevezett dokumentum, amely az oltások felvételét követően emailben érkezett meg az érintettekhez, valamint az eUprava felületen is elérhető. A szerb kormány döntése értelmében azok számítanak védettnek, akik felvették a koronavírus elleni védőoltás harmadik adagját, vagy második dózisát. A második felvett dózis abban az esetben számít elfogadhatónak, ha nem telt el 7 hónap annak felvétele óta. Emellett, a 72 óránál nem régebbi PCR-teszt eredménye és a legfeljebb 48 órája végzett negatív antigén teszt is elfogadható. Továbbá egy 210 napnál nem régebbi igazolás is megfelelő arról, hogy a páciens átesett a betegségen. Elfogadják az illetékesek azt is, ha valaki átesett a betegségen és ezt egy 90 napnál nem régebbi, állami laboratóriumban elvégzett pozitív antitest-teszttel igazolni tudja. A védettségi igazolásokat a kommunális rendőrség egységei ellenőrzik, országszerte 2400 személy. Jogi személyek esetében 300 ezer dinár a büntetés, a vállalkozóknak 150 ezer, a cégek felelős személyei számára 50 ezer, a covid-ellenőrök pedig 30 ezer dináros pénzbüntetésre számíthatnak. A védettségi igazolás nélkül a vendéglátóhelyen tartózkodó vendégek 5000 dinárral büntethetők.

Jövő héten születhet döntés további szigorításokról, nyilatkozta dr. Branislav Tiodorović járványügyi szakértő, a válságstáb tagja. A védettségi igazolások ellenőrzésének idejét meghosszabbíthatják, valamint azok más helyekre is vonatkoznának majd, a vendéglátóipari egységeken kívül. Tiodorović szerint a bevásárlóközpontok és a különféle rendezvények esetében vezetnék be. Hangsúlyozta, azon is el kell gondolkodni, hogy a bulik, ünnepségek és lakodalmak mekkora kockázatot jelentenek, amikor ilyen sok a napi fertőzött. Újra elmondta, a válságstáb orvosi része a szigorítások mellett van.

Szerbia több településén is tüntettek a szombat este hatályba lépő intézkedések ellen. Belgrádban körülbelül 300-an, Nišben és Szabadkán körülbelül százan vonultak utcára

A védettségi igazolványok nem jelentenek diszkriminációt - mondta Brankica Janković esélyegyenlőségért felelős biztos a Szerbiai RTV vendégeként. A diszkrimináció káros társadalmi jelenség, és törvény tiltja. Janković azt mondja, a védettségi igazolvány nem pozitív, és nem is negatív diszkrimináció. Úgy véli, az államnak törvényes joga van a lakosság egészségét megóvó intézkedéseket végrehajtani.

koronavírus
védettségi igazolás

Most

Népszerű