Ugrás a tartalomra

Megkoszorúzták Paganini József tüzérszázados síremlékét

2021.03.12
17:22
2021.03.12
18:10
Forrás
Pannon RTV
Az 1848/49-es magyar szabadságharc és forradalom kiemelkedő személyiségének síremlékénél minden évben elhelyezik az emlékezés virágait a szabadkai Zentai úti temetőben. A szervező Lányi Ernő IME mellett több szervezet is lerótta kegyeletét.

Paganini József, vagy olaszul Giuseppe Paganini honvéd tüzérszázados, a kaponyai ütközet hősének síremlékét 1866-ban emelték a Zentai úti temetőben. A szabadkai cserkészek 1994-ben hozták rendbe a síremléket.

Oláh István szabadkai cserkésztiszt: „Mi találtuk meg a sírt a 89-es évek után. Ezután folyamatosan azon dolgoztunk a cserkészekkel, hogy nagyobb hírnevet kapjon a közvéleményben. Amint látják, 2002-ben felújították az emlékművet, és köszönhetően a Magyar Konzulátusnak, kaptunk egy emléktáblát.”

Baráth Gábor Gergely történelemtanár elmondta, az olasz származású tüzérszázados a forradalom kitörésekor azonnal a magyarok oldalára állt és életét adta, hogy a magyar honvédek visszaszorítsák a szerb csapatokat.

„Tudni kell, hogy egy csellel sikerült a magyar csapatoknak legyőzni a szerb erőket, hiszen támadásba lendültek, majd visszavonulást színleltek. A szerbek kijöttek az állásaik mögül és ekkor oldalba is lettek támadva. Ennek a hadicselnek köszönhetően lettek legyőzve és így Szabadka megmenekült, nem foglalták el és ez későbbi fejlődésében volt fontos. A csata közben a tüzérszázados Paganini József megsérült és másnap belehalt a sérülésbe.”

Paganini síremléke előtt Palatinus István atya tartott szentmisét, majd a Veronika népdalkör alkalmi énekei csendültek fel.

Kern Imre, Szabadka alpolgármestere: „Fontos, hogy megemlékezzünk a kaponyai csatáról, az 1848/49-es forradalmi időszakban lejátszódó csatáról, hiszen ők biztosították, hogy a kiegyezés folyamán Szabadka fejlődésnek tudott indulni, és ma egy szép szecessziós város. Ha nem lettek volna az elődeink és nem lettek volna azok, akik harcoltak a városért, ma nem tudnánk itt állni és emlékezni elődeinkre.”

Ezek után többek között Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa, a Magyar Nemzeti Tanács, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselői rótták le kegyeletüket Paganini József síremlékénél.

Szabadka
Paganini József
megemlékezés
Baráth Gábor Gergely
kaponyai csata
1848-49-es forradalom és szabadságharc

Kapcsolódó tartalmak

Most

21:51

A múlt íze

Korhecz Gyula szalámigyáros élete és munkássága a Szabadkai Városi Múzeumban

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.