Ugrás a tartalomra

Melyik szerb-magyar határátkelőt használjuk, ha nem akarunk órákon át várni?

2017.07.28
15:04
2017.07.28
16:24
Válasszák inkább a Gyála-Tiszasziget átkelőt, amely 7 és 19 óra között van nyitva a szerb és a magyar állampolgárok számára.

Péntek reggeltől hétfő délelőttig torlódásra kell számítani a szerb-magyar határátkelőhelyeken. Németország egyes tartományaiban még csak most kezdődött a szünidő, sok vendégmunkás utazik haza vagy nyaralni, mások pedig már visszafelé tartanakA kép eltávolítva. Nyugat-Európába. A Horgos-Röszke autópálya-határátkelőhelyen több órás várakozás alakult ki mindkét irányban, és ez várható minden hétvégén, egészen szeptember közepéig. Az illetékesek azt tanácsolják a szerb és magyar állampolgároknak, hogy utazásukat lehetőségeik szerint időzítsék hétköznapra.

Péntek délelőtt már összeért a két határ Magyarország felé az autópályán. A gondot tetézte, hogy a négy szerbiai kilépő kapuból egy sorba zsúfolódtak a járművek, mert a magyar határrendészek a határkerítésnél is ellenőrizték az EU-ba belépni szándékozó utasokat. A Magyarországról kilépő oldalon is több kilométeres sorban vesztegeltek a járművek, legalább három órát vett igénybe az átkelés.

Sétáló Gábor, Újvidék:
„- Szombathelyre megyünk.
- Üdülni?
- Igen, üdülni.
- Mit szólnak ehhez a határhelyzethez? Egész a szerbiai oldalig ér a sor a Magyarországra való belépéskor.
- Igen. Hát nem örülünk neki, de türelem. Ki kell várni a sort.”

Miljko Stanojević, Užice:
„- Užice felől Moszkvába tartok.
- Mit szól ehhez a hosszú várakozáshoz a határon?
- Mi szóljak? Nyár van, szabadságok, tömeg. Ez van.
- Mire számít, mennyit fog várni?
- Itt a magyar határon? Nem tudom, úgy látszik egy órát vagy még többet.”

Bane Davidović, Obrenovac:
„- Mit gondol, mennyit fog várni a határon?
- Hát két órát biztosan. Ez egyáltalán nem jó. A Szerbiából való kilépéskor nincs tömeg, itt meg most tömeg van.
- Hogyan tűrik ezt?
- Muszáj tűrni. Nem könnyű, de kénytelenek vagyunk várni.”

Borivoje Preskar és családja Zenta és Szentes között ingázik hetente többször. Azt mondja: a Gyála-Tiszasziget átkelő az idegenforgalmi idényben és hétvégén is járható. „Például reggel arrafelé, mert ma mentünk át, volt egy hét-nyolc autó, erre meg senki. Most fordítva. Itt van egy négy-öt autó.”

Mányi Szilvia, Szeged:
„- Szegedről jövök, ez a Tiszasziget kedvezőbb, és így rövidebb is, mintha Horgosnak mennék, mert Kanizsára megyek a szülőkhöz.
- Gyakorlatilag itt a hétvégén sincs tumultus?
- Például a hétvégén voltam, olyan 20-25 percet vártam, úgy valahogy, tehát hétvégén sincs.”

Elsősorban most már a Szerbiából kilépő, Magyarországra belépő oldalon kell hosszú várakozási időre, több órára számítani. Viszont ezen a hétvégén és a következő hétvégén is még mindig jönnek majd nyaralni a turisták Nyugat-Európából, illetve a vendégmunkások, akik hazájukba utaznak.

Gyálán általában pár perc alatt át lehet kelni mindkét irányban, de soha sincs 25-30 percet meghaladó várakozási idő. 7 és 19 óra között vehető igénybe, akárcsak a Királyhalom-Ásotthalom határátkelőhely, ahol azonban gyakran feltorlódnak a járművek. Sokszor gondot okoz, hogy török állampolgárok is besorakoznak, ők viszont nem használhatják ezt az átkelőt, veszekednek a határrendészekkel és feltartják a sort.

Hasonló a helyzet a Horgos 2-Röszke 2 kishatárforgalmi átkelőn is. A Bajmok-Bácsalmás a másik olyan határállomás, ahol percek alatt át lehet jutni Szerbiából Magyarországra, vagy fordítva.

Melyik szerb-magyar határátkelőt használjuk, ha nem akarunk órákon át várni?

határ
Horgos
Királyhalom
Gyála
várakozás

Most

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.