Ugrás a tartalomra

Mi a teendő kullancscsípés esetén?

2022.02.22
16:19
2022.02.23
16:40
Forrás
Pannon RTV
Itt van a kullancsszezon időszaka. A szabadtéri programokhoz érdemes megfelelő védőfelszereléssel készülni. Ha azonban mégis megtörténik a baj, a legfontosabb szakszerűen, speciális csipesszel eltávolítani a kullancsot - mondják a szakemberek.

A vérszívók általában talajrepedésekben töltik a telet. A nagy tavaszi rajzás február végén, március elején indul. A Kárpát-medencében 24 kullancsfaj van regisztrálva jelenleg, leggyakrabban a közönséges kullanccsal találkozunk, amely általában száraz fűszálak végén található. De mi történik, amikor rákerül a kullancs az emberre?

Sihelnik József, titkár, Arcus Környezetvédő Egyesület, Topolya: „Több órán át keresgél a testen, mire végül megtalálja a megfelelő helyet, és utána kezdi befúrni magát a bőrbe, de még ekkor sem történik semmi gond, mert egy napig még csak beágyazódik, nem szív vért, és addig nem is áll fönn az esélye annak, hogy esetleg fertőzött kullancsként bejuthatna a kórokozó a sebbe.”

Herbut Elvira gyermekgyógyász elmondta, ahol magasabb fű van, oda ne nagyon engedjük a gyerekeket, de a legfontosabb átnézni a hajlataikat, amikor hazaérnek.

„A legfontosabb eljönni és kivenni. Megfelelő mozdulattal kell kivenni, mi itt szakszerűen kivesszük. Vannak csipeszek, amivel ki lehet venni. A legfontosabb, hogy ne nyomjuk meg a gyomrát, mert azzal még jobban belelövelljük a vírust, vagy a baktériumot, ha fertőző. Nem minden kullancs fertőzött, vannak régiók, ahol fertőzöttek és olyanok, ahol nem.”

Ha nincs a közelben szakember, fontos, hogy a kullancsot a bőrhöz minél közelebb fogjuk meg csipesszel, és enyhe csavarással, óramutató járásával ellentétes irányban ki kell húzni a sebből. Az eltávolítás után a csípés helye akár egy hónapig is piros maradhat.

Ilyenkor február végén leginkább azok a kullancsfajták jelennek meg, amelyeknek elsődleges célpontjuk az állatok. Milorad Jakšić, topolyai állatorvos elmondta, ilyen enyhe tél mellett szinte az év minden napján távolítanak el kullancsokat az állatokból, ezért a védőcseppeket havi szinten ajánlatos alkalmazni. A kullancs 20-25 fajta betegséget terjeszt az állatoknál, a leggyakoribb és a leggyorsabb lefolyású ezek közül a babézia, ami 48 órán belül megtámadja a vörösvérsejteket. Az állatot azonnal orvoshoz kell vinni.

„Más-más stádiumban hozzák be a kutyákat. Vannak kutyák, amelyek kicsit csak kedvetlenek, de leginkább a szemük ki van fehéredve, olyan, mint a porcelán és a fogínye is ki van fehéredve” - magyarázta az állatorvos.

Sajnos még mindig nem veszik elég komolyan a kullancsok elleni védekezést – mondta az Milorad Jakšić. Megfullad a kutya, ha nem kerül idejében orvoshoz.

kullancs
Kullancscsípés
Sihelnik József
Dr. Herbut Elvira
Milorad Jakšić

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.