Ugrás a tartalomra

A nagybecskereki zsidóság deportálására emlékeztek

2017.08.18
22:50
2024.03.19
08:36
Egyetlen nép szenvedéseiről sem szabad megfeledkezni – hangzott el a nagybecskereki zsidóság deportálásának 76. évfordulója alkalmából megtartott pénteki megemlékezésen.

1941. augusztus 18-án uszályokkal szállítottak el Belgrádba több mint 1200 zsidót. Eltűnt a teljes nagybecskereki zsidó közösség, de Szerbcsernye és Módos környékén élő zsidókat is gyűjtőtáborba szállították.

Minden évben a Begába dobott koszorúkkal emlékeznek rájuk. Sván Ernő édesanyjával kétévesen került a hajóra. Ma sem tudja, hogy miért: „Miért történt? Erre még a mai napig sem kaptunk komplex feleletet. Az egészből azt kell csak levonni, hogy mint emberek kell, hogy becsüljük, szeressük, tiszteljük és segítsük egymást.”

Nagybecskereken a múlt század hetvenes éveiben felszámolták a zsidó temetőt. A város zsidó közössége 1994-ben szerveződött újra. Ma 120 tagjuk van. Cabafi-Radin Mária, tag, Nagybecskereki Zsidó Hitközség: „Emléktáblát, vagy valamilyen emlékművet szeretnénk felállítani azon a helyen, ahonnan 76 évvel ezelőtt 1200 nagybecskereki zsidót elvittek, és olyan útra indultak, amelyről sajnos nem jöttek vissza.”

A zsidók elleni megtorlás legidősebb élő túlélője a 95 éves Kovács Teodor. A deportálást megelőzően négy hónapot töltött a nagybecskereki fogházban. Kovács Teodor, Törökkanizsa: „Voltunk vagy hatvanan itt Nagybecskereken a fogházban, a bírósági fogházban. Kisamerikában van az a nagy épület, úgy hallom úgy hívják Nagybecskereknek azt a részét. Nyolcunkat átadtak a magyar hatóságoknak és tessék megmenekültünk.”

Az emlékezés doboza – A zombori Drelih-család élete címmel a nagybecskereki Városi Népmúzeumban alkalmi kiállítást nyitottak meg. A Zombori Városi Múzeum kiállítása szeptember közepéig lesz megtekinthető.

Nagybecskerek
megemlékezés
deportálás

Most

15:11

Megújult a nagyfényi óvoda

A szabadkai Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézmény hat óvodájának egy-egy szobája kapott új bútorzatot az UNICEF szerbiai irodája A fellendülés évei programja keretében.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.

Lovaggá avatták a Pannon RTV újságíróját

A Szent György Lovagrend lovagjává avatták Szabó-Hangya Terézt, a Pannon RTV nyugalmazott újságíróját és Dolinszki Áron evangélikus lelkészt Visegrádon. Az eseményre Székelyföldről, Németországból és Skandináviából is érkeztek résztvevők.