Ugrás a tartalomra

Nem tanulunk a hibánkból, továbbra is szemetelünk

2020.04.16
13:27
2020.04.16
15:42
Forrás
Pannon RTV
Sokan úgy vélik, komoly büntetéseket kellene kiszabni a szemetelőkre.

Madárcsicsergés, bimbózó természet, fán lógó használt zacskó, kidobott konzervdoboz, elhasznált technikai eszközök, és fehérneműk is várják a kirándulókat a szabadkai makkhetesi erdőben. Egyes emberek idehordják a szemetüket. Illegális hulladéklerakóként használják az erdőt. A büntetések magasak, azonban az illetékesek szerint nehéz elkapni az elkövetőket.

Ki ne szeretné tavasszal az éledező természet közelségét? A zöldellő fák, bokrok között, kellemes kirándulást lehet tenni a közeli erdőben. Messzebbre mostanában úgysem lehet menni, vagy legalábbis nem ajánlott.

Barangolás közben a makkhetesi erdőben a természet mellett sok mást is fel lehet fedezni. Leginkább kisebb-nagyobb szemétkupacokra figyelhetünk fel.

Számos helyen találkozhatunk beazonosíthatatlan házi hulladékkal, viszont vannak olyan darabok is, amelyekről rögtön tudható, hogy mi célt szolgáltak anno.

Narancsik Menyhért az erdő közelében lakik. Azt mondja, vannak, akik kisebb teherautókkal szállítják az építkezési törmeléket, valamint a házi hulladékot az erdőbe. „Nejlonzsákba be van kötve. Széthordják, büdös. Vagy szétszednek jószágot, és annak belseje van itt, de láttam már báránybőrt is. Az is oda szét volt dobva. Az ember nem bír szólni, meg nekem semmi közöm hozzá. Ezt kellene valahogy megoldani. Büntetnek minket, ezt is úgy kellene büntetni.”

A szemét viszont nem csak esztétikailag rombolja a természetet. Nagy veszélyt jelent az erdők élővilágára. Vinkó Tamás, munkatárs, Palics-Ludas Közvállalat: „Negatív hatású tevékenységről van szó. Amellett, hogy az apró szemetet az állatok lenyelhetik, fulladásos halált is okozhat, a különböző anyagok kioldódhatnak, és a szervezetbe kerülhetnek, és mérgezéses tünetek, illetve halálozás is történhet. A talajba, talajvízbe is lehet mérgező anyag a különböző hulladékok lebomlása miatt. Ez mind negatív hatással lesz a természetre, és előbb-utóbb az emberre is.”

A Vajdaság Erdei Közvállalat munkatársai folyamatosan ellenőrzik a területeket és felkutatják az elkövetőket. A már kialakult szeméttelepek eltakarítása a Köztisztasági Kommunális Közvállalat feladata. Kókai Roland, igazgató, Vajdaság Erdei Közvállalat: „A Vajdaság Erdei Közvállalatnak szervezett erdőőr szolgálata van, és rendszeresen ellenőrzi és akadályozza az illegális szemétlerakást. Megtalálja és identifikálja az elkövetőket, valamint feljelentést tesz az illetékes hatóságoknál. 114 erdőőrünk és speciális rezervátum őrünk van, akik ezt a munkát végzik. Ezt állandóan követjük, így a jelenlegi tervdokumentációk alapján 11,4 hektáron 7 helyen található illegális szemétlerakó telep.”

Amennyiben a közvállalatok nem teljesítik feladatukat, azaz nem számolják fel a telephelyeket, vagy nem akadályozzák azok kialakulását, abban az esetben 100000-től 1000000 dinárral büntethetők. Fizikai személyek esetében a büntetések önkormányzatokon belül változók lehetnek. Szabadkán a helyszíni bírság 5000 dinár. Abban az esetben, ha eljárást indítanak az elkövető ellen, több tízezer dinárt is kiszabhatnak.

szemét
szemetelés
erdő
Makkhetes
Szabadka
Vajdaság Erdei Közvállalat
Palics-Ludas Közvállalat
környezetszennyezés
illegális hulladéklerakók

Most

Népszerű