Ugrás a tartalomra

Nincs megoldva a szelektív hulladékgyűjtés Szabadkán (videó)

2016.11.15
13:30
Szabadkán továbbra sincs megoldva a szelektív hulladékgyűjtés
Szabadkán továbbra sincs megoldva a szelektív hulladékgyűjtés. Különösen a műanyag palackok okoznak gondot. Az emberek többféle módon szabadulnak meg ezektől a felesleges flakonoktól. Az Európai Uniós jogharmonizáció kapcsán a törvényi szabályozásokban szerepel a szelektív gyűjtés is, illetve, hogy hogyan kell hasznosítani az így összegyűjtött hulladékot. Valószínűleg nincs olyan háztartás, ahol ne lenne üres műanyag palack. Az üdítőn és ásványvízen kívül ebben árulják a tejet, joghurtot, étolajat, de a különböző háztartási tisztítószerek is ilyen csomagolásban vásárolhatóak meg. Szabadkán nincs megoldva a szelektív hulladék gyűjtés. A városban nincsenek kihelyezve külön konténerek a különböző típusú szemétnek. Az emberek különböző módon szabadulnak meg ezektől a kiürült műanyag palackoktól. Mirko Antonjak: "A szemétbe teszem és a konténerbe." Karácsonyi Irén: "Mi az iskolába szoktuk elvinni a műanyag flakonokat, mert a diákoknak gyűjtjük, mert az iskola valami kedvezményt kap. Oda hordjuk el Hajdújárásra az iskolába." Vannak, akik ezeket a másnak szemétnek minősülő műanyag palackokat összegyűjtik és értékesítik. Így van ezzel Osztrogonác Hajnalka is, aki a Szabadkai segítő csipet csapat vezetője és az így befolyt pénzt jótékony célra használja. Osztrogonác Hajnalka, a Szabadkai segítő csipet csapat vezetője: "A szabadkai és környékbeli emberek már tudják, hogy mivel foglalkozok és elhozzák. Van több helység ahol gyűjtik, hozzák ide hozzám én szétválogatom és amikor összejön nagyobb mennyiségű műanyag, akkor hívjuk az hulladékgyújtőket és jönnek."



A műanyag palackokat 10-28 dináros áron lehet értékesíteni. A helyi felvásárlók nem hasznosítják újra, hanem továbbadják műanyagfeldolgozó üzemeknek. Stábunk megkeresett több olyan céget is, akik foglalkoznak a műanyag palackok felvásárlásával, de nem kívántak nyilatkozni. A műanyag hulladék a környezetvédelem szempontjából is nagyon káros. Pár évvel ezelőtt már elindult egy program a szelektív hulladékgyűjtésre, de időközben eltűntek a gyűjtők. Vinkó Tamás, természetvédelmi szakmunkatárs, Palics-Ludas Közvállalat: "Lassan bomlik, tehát több évtized, de akár évszázad is lehet egy-egy műanyagtípus bomlási ideje. Azzal, hogy mondjuk égetjük, a vadlerakókon szoktunk, például a védett területeken is megtalálni vagy már az égetés nyomát vagy pedig a kisebb lerakatokat, itt keletkezhetnek mérgező anyagok, ugyanúgy az állatok szempontjából is káros, például a madarak az apróbb műanyag darabokat élelemnek nézik, elfogyasztják és aztán különböző belsőszervi problémákat tud okozni." Szerbia Európai Uniós csatlakozási fejezetei közül a 27. foglalkozik a környezetvédelemmel. Az EU tagállamaiban sokkal magasabbak az elvárások környezetünk megóvására. A szelektív hulladékgyűjtés alapfeltétel, egyes országokban komoly büntetést kell fizetni, azért ha nem válogatjuk szét a szemetet.
környezetvédelem
műanyagpalack
hulladékgyűjtés

Most

19:03, Frissítve: 20:04

Mozgasd meg az agyad!

Mozgasd meg az agyad! mottóval kvízestet szervezett Noszán a helyi Hinga Művelődési Egyesület. Az esemény célja a szórakozás, barátkozás, ügyesség és az általános műveltség fejlesztése volt. Négy- illetve ötfős csapatok versengtek a díjakért.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.