Ugrás a tartalomra

Satrinca, a szerémségi magyar szórvány egyik bástyája

2021.05.27
20:27
2021.05.27
20:35
Forrás
Pannon RTV
A szerémségi Satrincán ma már csak az idősebbek beszélnek magyarul. A déli végeken kevés az olyan fiatal és gyerek, aki magyar iskolába járt volna.

A helyiek elmondása szerint a településen valójában csak három, színtiszta szerb család él, a legutóbbi összeírások alkalmával is a lakosság több mint 60 százaléka magyarnak vallotta magát, anyanyelvüket azonban egyre kevesebben beszélik. Bizakodásra ad okot viszont, hogy a legfiatalabb generáció számára most már szerveznek magyar nyelvórákat, és egyre többen utaznak Újvidékre, magyar iskolába tanulni.

Satrincát ma már alig több mint háromszázan lakják. Az emberek többsége mezőgazdasággal foglalkozik, hiszen a településen nincsenek magánvállalkozások, cégek. Satrinca egyébként a libatenyésztéséről ismert. A falu az 1700-as években még színtiszta szerb településként volt nyilvántartva. A 19. század első felében kezdtek ideköltözni magyarok, mégpedig Kishegyesről és a Dunántúlról. Ma már azonban alig hallani magyar szót Satrincán.

Javában zajlanak a tavaszi mezőgazdasági munkák a falu határában. Ottjártunkkor Birinyi János is éppen a földjére készült kimenni. Egész évben bőven akad munka.

Ahogyan minden satrincai ház előtt van gyümölcsfa, úgy szinte minden udvarban nevelnek libákat is. A helyiek szerint a liba régen a szegények eledele volt, mert nem kellett etetni, csak egy kevés kukoricával, egész nap a faluban és a réten legelték a friss füvet.

Stábunkat Birinyi Margit kalauzolta, és vezetett bennünket végig Satrincán. Sok éven át ő volt a helyi magyar kultúregyesület elnöke.

Satrincának három utcája van: a Felső utca, a Középső, és az Alsó. A Felső a falu főutcája, ott halad át a regionális út, ott van az autóbusz-állomás is, de a település központja a Középső utcában van.

A faluban van vezetékes ivóvíz, szennyvízelvezető-hálózat és gáz is.

A falu végében van a magyar tájház, amely éppen felújítás alatt áll, így zárva tart. Odabenn van korabeli alvószoba, konyha kemencével, most mindez teljesen megújul. A tervek szerint a jövőben ez lehet majd a minden év október első hétvégéjén megrendezendő libaszemle helyszíne is.

Satrinca a trianoni békeszerződésig Szerém vármegye Ürögi járásához tartozott, majd az új délszláv államhoz került. Innentől már nem volt magyar nyelvű oktatás, a mai, fiatalabb generációból sokan csak a nevükben maradtak meg magyarok. Robi Varga ősei tartották egykor a falu első kocsmáját.

A Satrincán élő szerbek 1761-ben már egy saját ortodox templommal rendelkeztek, melynek helyére 1856-ban emelték a jelenlegi épületet. A magyarok érkezésével szükségessé vált egy római katolikus templom építése, amely 1850-ben készült el. A helyiek templomuk védőszentjéül Szent István magyar királyt választották. Hitüket minden időben megtartották, ehhez adtak erőt azok a magyar szentek és királyok, akiknek freskói a templombelsőt díszítik.

Satrincát a szerémségi magyar szórvány egyik bástyájaként emlegetik. A helyiek bíznak abban, hogy a mostani, legfiatalabb generáció belátja a magyar nyelv tanulásának és megtartásának fontosságát, így az nyelvében és kultúrájában is tovább él majd.

Satrinca
magyar
szórvány
Szerémség
liba
gyümölcsfa
libaszemle

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.

Lovaggá avatták a Pannon RTV újságíróját

A Szent György Lovagrend lovagjává avatták Szabó-Hangya Terézt, a Pannon RTV nyugalmazott újságíróját és Dolinszki Áron evangélikus lelkészt Visegrádon. Az eseményre Székelyföldről, Németországból és Skandináviából is érkeztek résztvevők.