Ugrás a tartalomra

Sok élelmiszer végzi a szemetesekben Szerbiában

2023.03.20
11:56
Forrás
Szerbiai RTV
Az országban évente 700 és 800 ezer tonna közötti élelmiszert dobnak ki, miközben minden negyedik lakos a szegénység határán van.

A Szerbiai RTV cikke felidézi az esetet, amikor egy Nagybecskerek-környéki gazda 2,5 tonna tejet öntött ki, mivel nem vették át tőle. Sok kommentár érkezett a közösségi oldalakon, miért nem adományozta a rászorulóknak. Az ok egyszerű, a törvények szerint Szerbiában nem lehet nyers tejet adományozni, először pasztörizálni kell, ami tovább növelte volna a gazda kiadásait. A közmédia cikke szerint sok vállalat adományozna ételt, de erre is rászámolják az általános forgalmi adót, így pedig olcsóbb kidobni az élelmiszert, aminek hamarosan lejár a szavatossági ideje. Az országban várat még magára az is, hogy a szavatosságot ne úgy írják a termékre, hogy egy adott dátumig lehet felhasználni, hanem az adott dátumig a legjobb elfogyasztani, mivel sok termék a megadott dátum időpontjában nem romlik még meg. A világon évente 1,3 milliárd tonna élelmiszert dobnak ki, ez 700 milliárd euró veszteséget jelent, nem beszélve a környezetkárosításról, például az üvegházhatású gázok kibocsátásához ez 8-10 százalékkal járul hozzá. 

Tavaly EU-s szinten adományozhatóvá váltak a lejárt minőségmegőrzési idejű élelmiszerek, melyeket bontatlan csomagolásban a gyártó ajánlásának megfelelően kell tárolni. Egyébként az Európiai Unió több országában törvényekkel próbálnak segíteni a helyzeten. Franciaországban, ahol évente 7,1 millió tonna étel végzi a kukákban, három éve kötelezték a bevásárlóközpontokat, a nagy terjesztőket és a gyártókat, hogy az el nem adott élelmet, vagy amelynek hamarosan lejár a szavatossági ideje, humanitárius szervezeteknek és népkonyháknak adják. Spanyolországban az üzletek és éttermek kötelesek csökkenteni azoknak a termékeknek az árát, amelyeknek lejár a szavatosságuk, míg az iskolai menzák, valamint a kórházakban és gyárakban működő étkezdék kötelesek odaadományozni azokat az élelmiszereket, amelyeket nem használnak fel. Az éttermek vendégei az el nem fogyasztott ételt külön zacskókban elvihetik az állatoknak. Azt is tervezik, hogy mindent, amit nem használnak fel, feldolgozzák, hogy majd állati takarmány legyen belőle. Az előírások megszegéséért több tízezer eurós bírságot is kiszabhatnak.

szemét
élelmiszer
Szerbia

Most

13:35

Lesz-e fagykár a gyümölcsösökben?

Idén is, mint jó pár évre visszamenőleg kora tavaszi fagyokkal szembesültek a gyümölcstermelők. Az elmúlt hetekben a fagyzugos helyeken a hajnali órákban a -4, -6 fokot is elérte a hőmérséklet.
13:20, Frissítve: 13:26

Tojásvadászat Királyhalmon

Tojásfadíszítés, kézműves foglalkozás és kincskeresés - ez várt ma a gyerekekre Királyhalmon. A kultúrotthon előtti parkban örömmel gyűjtötték a húsvéti kincseket a legkisebbek.

Népszerű

A Gebi felvásárolta a Fidelinkát

A csantavéri Gebi cég megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát.