Ugrás a tartalomra

A szabadkai iskolákban szigorúan betartják az óvintézkedéseket

2020.09.01
14:31
2020.09.01
16:35
Forrás
Pannon RTV
A körülményekhez képest zökkenőmentes volt a tanévkezdés a szabadkai általános és középiskolákban.

A tanítás a szerbiai oktatási minisztérium ajánlásai alapján zajlik, kombinált formában, azaz tantermi és online módon, felváltva. Az alsós kisdiákok viszont minden nap járnak majd iskolába. Stábunk azt tapasztalta, hogy az oktatási intézményekben szigorúan betartják a járványügyi óvintézkedéseket.

A szünetekben is üres iskolai folyosók, szájmaszkban érkező kisdiákok, akiknek a tanítónők a lépcsőn felfelé menet, a másfél méteres távolságtartás szabályait mutatják, és persze félig üres tantermek.

Annak érdekében, hogy minimálisra csökkentsék az egy-egy osztály diákjai közötti fizikai kontaktust, a szaktantermek a szabadkai általános iskolák többségében, így a Széchenyi István Általános Iskolában sincsenek funkcióban, azaz a diákok szünetben nem cserélnek termeket, hanem ugyanabban a tanteremben hallgatják végig a tanórákat a nap folyamán.

Több mint 700 diák jár Szabadkán a Széchenyi István Általános Iskola Halasi úti, központi épületébe. Az osztályok többségét így A és B csoportra osztották. Az ajánlott, kombinált modell alapján indult el a tanév - mondta Vesna Weiss. Napi rendszerességgel járnak majd az alsós tanulók, és az osztott tagozatokon előbb az A csoport napi négy iskolai órával, utána pedig a B csoport, napi három iskolai órával jár, a következő héten pedig a csoportok váltást cserélnek. A tanintézmény igazgatója hozzátette: a felsősöket is két csoportra osztották, és minden második napon járnak be az iskolába.

Vesna Weiss, igazgató, Széchenyi István Általános Iskola, Szabadka: „Amint például az A csoport hétfőn jön az iskolai tanulásra, addig a B csoport otthon marad, és a szaktanárok által küldött feladatokat, tanulnivalókat otthonról végzi távoktatás formájában. Másnap, kedden a B csoport jön iskolai tanításra, és az A csoport otthon marad, és távoktatásban vesz részt.”

A harmadikos Szikora Lili alig várta a tanévkezdést.

„ Kicsit játszottunk, magyaroztunk, matekoztunk.
- Beszéltetek arról, hogy az iskolában most maszkot kell viselni, fertőtleníteni a kezeteket?
- Igen, elmondta a tanító néni a szabályokat. Maszkot kell viselni, sokat kell kezet mosni, hogy az udvaron ne legyünk közel egymáshoz.
- Betartjátok ezeket?
- Igen.”

A Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola minden tagozatán osztályfőnöki órával indult a tanév. A harmadikos Kovács Fanni közgazdász-technikusnak tanul. Azt mondta, a kombinált tanulás is jobb, mintha csak otthonról követnék az órákat.

„Szerintem jobb, mintha online tanultunk volna végig, mivel így viszonylag rá vagyunk kényszerülve, hogy ténylegesen tanuljunk, és így meg is tudjuk mutatni a tudásunkat.”

Az alapvető cél a diákok és az iskolában dolgozók egészségének megóvása - mondta a szabadkai közgazdasági középiskola igazgatója. Az osztályok itt is két csoportra lettek osztva.

Zombori Imre, igazgató, Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola, Szabadka: „Az egyik csoportnak órái vannak az iskolában, a másik csoport azon a héten távoktatásban kapja az anyagokat, illetve az órákat, és a másik héten cserélnek. Az alapvető elv az, hogy egy osztályba, illetve csoportba, tanterembe, nem lehet több, mint 15 gyerek, tehát tisztelni kell az egy és fél méter távolságot.”

Zombori Imre hozzátette: az iskola a gyakorlati oktatás céljaira a leendő pincéreknek és szakácsoknak maszkot és gumikesztyűt is biztosít.

Szabadka
iskola
középiskola
Széchenyi István Általános Iskola
Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola
Vesna Weiss
Zombori Imre
tanév
online
távoktatás

Most

19:03, Frissítve: 20:04

Mozgasd meg az agyad!

Mozgasd meg az agyad! mottóval kvízestet szervezett Noszán a helyi Hinga Művelődési Egyesület. Az esemény célja a szórakozás, barátkozás, ügyesség és az általános műveltség fejlesztése volt. Négy- illetve ötfős csapatok versengtek a díjakért.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.