Ugrás a tartalomra

Szavakkal átölelni - a mese és a mesélés szerepe a családban

2022.03.27
19:32
2022.03.27
20:09
Forrás
Pannon RTV
Mekkora szerepe van ma egy család életében a mesének? Milyen meséket szeretnek a mai gyerekek? Hogyan kell jól mesélni? Ezekre a kérdésekre is választ kaptak az érdeklődők Kerekes Valéria mese- és játékkutató előadásán Szabadkán, a Népkörben.

Tündérmesék, népmesék, Mancs őrjárat, Bogyó és babóca. Klasszikus és modern mesék, könyvben és az interneten is. Minden gyereknek megvannak a maga kedvencei.

Rumenyákovity Milán: „Szoktuk a traktorosat, a dömpereset. A dömperes inkább óriás járművekről szól, a traktoros meg traktorokról és kombájnokról.”

A mesékben kulcsszerepe van a gyermekek képzeletének, az általuk továbbszőtt mesevilágnak - mondják a szakemberek. A szülők is azt tapasztalják, hogy a gyerekek már viszonylag korán saját történeteket találnak ki, illetve fontos tudást kapnak a könyvekből, a mesehősöktől.

Rumenyákovity Szilvia: „Az óvodai nevelésben is fontos, ahogyan otthon is, azaz hogy minél többet kell mesélni nekik. Minél több képeskönyvet mutatni, hiszen a képek néha arra ösztönzik a gyerkőcöt, hogy saját maga találjon ki a képekkel kapcsolatban történeteket, és ahogy Valériától is hallottuk, sokszor engedni is kell, hogy a gyerekek saját maguk is meséljenek. És még ha kitalált dolgokat is mondunk nekik, tehát nem azt, amit a könyvben ír, a gyermekek ezt meg tudják jegyezni és a következő alkalommal is ugyanezt a történetet kérik.”

Szavakkal átölelni - a mese és a mesélés szerepe a családban - ezzel a címmel tartották meg Szabadkán Kerekes Valéria előadását, szülők, nevelők és kisgyermekekkel foglalkozó szakemberek részvételével. A budapesti ELTE oktatója közel húsz éve foglalkozik mesepszichológiával. Előadásain arra is választ kaphattak a szülők, hogy hogyan csempésszék be a varázslatot a mindennapokba.

Kerekes Valéria, mese- és játékkutató: „Általában a klasszikus kérdés, hogy mikor mit meséljünk. A meséléssel kapcsolatban nagyjából ezt is szeretném előtérbe helyezni, mert azt gondolom, hogy a mesei fejlődést azt a fajta mesélési ívet, amit megélünk kisgyerekkorunktól kezdődően, 6-7 éves korunkig, ez az első hét év amiben kezdjük megérteni a történeteket, és utána ebből nő ki majd az olvasottság, és ez indít el bennünket. Ezek szoktak a klasszikus kérdések lenni, mit olvassunk, hogyan, az élőszavas mesélést hogyan kezdjük el, jobb-e olvasni, jobb-e mesét mondani.”

A szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ Aranykapu játszóházában az előadás után egy interaktív, mesés-játékos foglalkozás kezdődött, amelyben mind a szülők, mind a gyerekek részt vettek.

mesélés
mese
Népkör Magyar Művelődési Központ
Kerekes Valéria
Rumenyákovity Szilvia

Most

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.