Ugrás a tartalomra

Szerbia: Csaknem ötezer új fertőzött - 2021 első felében kezdődhet a tömeges oltás

2020.12.18
15:49
2020.12.18
16:58
Forrás
Szerbiai RTV, izjzv.org.rs
Már hétfőn megérkezhetnek az első adag amerikai-német gyártmányú vakcinák Szerbiába. Nem vezetnek be kijárási tilalmat és rendkívüli állapotot - erről tájékoztatott Mirsad Đerlek. Vajdaság területén továbbra is rendkívüli a járványhelyzet.

51 újabb beteg hunyt el a koronavírus okozta szövődmények következtében 24 óra leforgása alatt Szerbiában. Ezzel 2580-ra emelkedett a járvány kezdete óta a halálos áldozatok száma. A halálozási arány 0,88 százalékos.

4910 új fertőzöttet regisztráltak az országban egy nap alatt, a 16740 elvégzett tesztből ennyi lett pozitív. Az egészségügyi rendszer továbbra is túlterhelt, Szerbia-szerte a kórházakban 9544 koronavírusos beteget kezelnek, 349-en vannak kritikus állapotban, őket lélegeztetőgépen tartják.

Hétfőtől estig tarthatnak nyitva a művelődési intézmények, így a színházak, a mozik, a képtárak és a múzeumok Szerbiában. Az előttünk álló hétvégén maradnak a bevásárlóközpontokra és a vendéglátóipari létesítményekre vonatkozó korlátozások, ezek nem fogadhatnak vendégeket és vásárlókat sem szombaton, sem vasárnap. A válságstáb a jövő hét elején ismét összeül, akkor javasolhatják, hogy a későbbiekben a kisboltok, az éttermek és a kávézók esetleg 20 óráig tarthassanak nyitva.

Már a 2021-es év első felében megkezdődhet Szerbiában a koronavírus elleni védőoltások tömeges beadása, ha a Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett védőoltás használatát engedélyezi a szerbiai illetékes gyógyszerügynökség – mondta el a Pannon RTV-nek dr. Bojan Trkulja.

Az innovatív gyógyszerek gyártóit tömörítő INOVIA egyesület igazgatója hangsúlyozta: Szerbiának aláírt szerződése van arról, hogy a 2021-es év első felében nagyobb mennyiségű dózisnak kell érkeznie az országba ebből a védőoltásból. Szerinte a védőoltást elsőnek az egészségügyi dolgozóknak kellene felvenniük, majd őket az idősebb, veszélyeztetettebb lakosok, a krónikus betegek, az oktatásban dolgozók, a katonaságnál, illetve a rendőrségnél szolgálók kellene hogy kövessék, de minderről konkrét tervet kell még kidolgozni - tette hozzá.

Dr. Bojan Trkulja, az INOVIA egyesület igazgatója: „Jelen pillanatban az illetékes gyógyszerügynökség jóváhagyta a szükséges mennyiség behozatalát. Tekintettel arra, hogy a mi gyógyszerügynökségünk egy gyógyszer vagy védőoltás regisztrációjával kapcsolatos döntése során nem csak dokumentációs elemzést végez, hanem valódi laboratóriumi, fizikai és kémiai elemzést is, ehhez szükség van egy bizonyos adagra a gyógyszerből, illetve ebben az esetben a védőoltásból. Ez egy szükséges lépés, amit meg kell tenni annak érdekében, hogy a következő lépésben, amit én is remélek, hogy bekövetkezik, viszonylag rövid időn belül, a következő napokban vagy hetekben engedélyezzék ennek a védőoltásnak a forgalomba hozatalát. Tekintettel arra, hogy ebből a védőoltásból rendelt az ország és várhatóan jelentős mennyiségű adagot fognak belőle ide szállítani már a következő év első negyedévében, lassan el lehet majd kezdeni a tervezést a védőoltások tömeges beadásának folyamatát illetően.”

A Nyugat-Balkán számára is legyen elérhető a koronavírus elleni vakcina, amikor az Európai Unión belül is elkezdik azt forgalmazni - ezen dolgozik Várhelyi Olivér európai uniós bővítési biztos, írta Twitter-bejegyzésében. Kiemelte, a járvány idején a Nyugat-Balkán mellett állnak, hiszen annak jövője az EU-n belül van. Az Unió pedig segíteni fogja szomszédait, hogy legyőzzék a járványt - tette hozzá. Ha minden a tervek szerint halad, december 27. és 29. között elkezdődik az immunizáció a védőoltások által - jelentik az Európai Bizottságból. Az EU tagországai számára már 26-án el kellene, hogy kezdjék az oltóanyagok szétosztását. Azt, hogy mikor és hogyan kell elvégezni az oltást, az államok döntik el. Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is megerősítette, hogy december 27-én elkezdődik a védőoltások beadása az EU-ban. 

270 aktív koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván Zenta községben. A helyi kórházban 57 beteget ápolnak, közülük hárman szorulnak gépi lélegeztetésre.

Az idősotthonokban kezdik az oltást Szerbiában

Már hétfőn megérkezhetnek az első adag amerikai-német gyártmányú vakcinák Szerbiába. Erről beszélt az egészségügyi miniszter. Zlatibor Lončar szerint a Pfizer és a BioNTech koronavírus elleni védőoltásaiból most valamivel kevesebb mint 5 ezer dózis jön az országba. Az egészségügyi tárcavezető aláhúzta, az emberek oltását az idősotthonokban kezdik. 

Szerbiában is engedélyezték a Pfizer és a BioNtech által kifejlesztett koronavírus-vakcina behozatalát. A szerbiai illetékes gyógyszerügynökség döntése értelmében megkezdődhet a védőoltás Szerbiába szállítása. Az amerikai és a német cég közös vakcinájával kapcsolatos dokumentációt december másodikán adták át a szerb illetékes ügynökségnek, amely átvizsgálta a kutatási eredményeket, majd most zöld fényt adott a vakcina használatára. Ezt a fajta vakcinát már Nagy-Britanniában használják, ott december 8-án megkezdődött az emberek koronavírus elleni oltása. A védőoltást egyébként az Amerikai Egyesült Államok is engedélyezte nemrégiben, és várhatóan az Európai Unióban is ez lesz az első bejegyzett vakcina a koronavírus ellen.

A szerb egészségügyi államtitkár elmondta, a válságstáb feladata, hogy olyan döntéseket hozzon, amely megvédi a lakosság egészségét, de nem veszélyezteti az életszínvonalat. A Pink televíziónak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy az eddig intézkedések eredményesek, de az előttünk álló ünnepek nagy kihívást tartogatnak. Leszögezte, hogy az egészségügyi helyzet továbbra is súlyos, mivel a kórházak megteltek. A szerbiai válságstáb egyébként reggel ülésezett, a további intézkedésekről döntöttek. Várhatóan 15 órakor jelentik majd be azokat. 

Az intézkedések közül az egyik a Novosti értesülései szerint, hogy hétfőtől este 9-ig tarthatnak nyitva a művelődési intézmények, így a színházak, a mozik és a múzeumok Szerbiában. Nem hivatalos információik szerint az előttünk álló hétvégén ugyanakkor maradnak a bevásárló központokra és a vendéglátóipari létesítményekre vonatkozó korlátozások. Magyarul, ezek nem fogadhatnak vendégeket és vásárlókat, sem szombaton, sem vasárnap. A belgrádi sajtó szerint a válságstáb hétfőn ismét összeül, akkor dönthetnek arról, hogy a későbbiekben a kisboltok, az éttermek és a kávézók esetleg 20 óráig tarthassanak nyitva.

A hét folyamán kevesebb koronavírusos beteget vettek nyilvántartásba Vajdaság területén, ugyanakkor még mindig magas az új betegek száma, így a járványhelyzet továbbra is rendkívüli - tájékoztat a Vajdasági Közegészségügyi Intézet. Azt írják, az elmúlt napon 1185 új beteget vettek nyilvántartásba, többnyire a nagyobb városokban. 42403 aktív beteget tartanak számon a tartományban, a legtöbbet Újvidéken, csaknem 12 ezret. Pancsován 4200, Nagybecskereken 2800, Szabadkán pedig 2700-nál is több aktív beteg van nyilvántartva. 

Szerbia
kijárási tilalom
Mirsad Đerlek
válságstáb
Pfizer-BioNTech
Pfizer-féle vakcina

Most

16:14, Frissítve: 16:22

Kortárs kiállítás a Kortárs Galériában

Kortárs képzőművészek által adományozott alkotásokból nyílt kiállítás a Kortárs Galériában Szabadkán. Goran Despotovskival, Mihailo Vasiljevićel és a videólinken csatlakozó Részegh Botonddal Nela Tonković beszélgetett.
15:56

Adománydobozt, mobiltelefont is loptak

A szabadkai rendőrkapitányság munkatársai a zombori rendőrséggel együttműködve letartóztatták a 2001-es születésű szabadkai V.P.-t és az 1995-ben született Apatin környéki N.M.-et, minősített lopás bűntett elkövetésének gyanúja miatt.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.