Ugrás a tartalomra

A tesztelés menete Szabadkán – lépésről lépésre

2021.11.10
12:17
2021.11.10
12:37
Forrás
Pannon RTV
A koronavírus tüneteit tapasztalja, és úgy érzi ideje orvoshoz fordulnia? Mégsem tudja, mit tegyen, hova menjen, és mi fog ott történni önnel? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a szabadkai covid-rendelő működéséről.

Szabadkán a covid-rendelő a Harambašić, vagyis a székesegyházzal szembeni macskaköves utca legelején található. Korábban itt volt a tüdőgondozó, most azonban az egész épület a koronavírusos betegek diagnosztizálására állt át.

Aki a koronavírus tüneteit érzi magán, vagyis lázas, köhög, fáj a torka, folyik az orra, gyenge, elveszítette az ízlelését és szaglását, fáj a feje, vagy bármi egyéb gyanús tünetet észlel, itt jelentkezhet. Kötelező a maszkviselés, és feltétlenül vigyük magunkkal a betegkönyvünket is.

Bár az udvarban rendszerint sokan ácsorognak, nem itt kell várnunk, hanem először be kell menni, és jelentkezni a nővérpultnál. Azonnal kérdezni fogják, milyen tüneteink vannak. Akinek nincs tünete, azt nem tesztelik, vagyis nem hivatkozhatunk arra, hogy kapcsolatban voltunk fertőzött személlyel, vagy egyszerűen csak kíváncsiak vagyunk.

Az adataink (név, cím, telefonszám) felvételét követően kint kell várakoznunk, amíg nem szólítanak tesztelésre. Miután behívak, a rövid adategyeztetés végeztével (azt is megkérdezik, felvettük-e az oltást) elvégzik a gyorstesztet. Ehhez az orrból vesznek mintát egy hosszú, rugalmas pálcika segítségével. A mintavétel nem fájdalmas, de kellemetlen, mivel a pálcikát magasra tolják, és viszonylag sokáig babrálnak vele. Mindkét orrlyukba felnyomják. Teljesen normális, hogy az embernek kicsordul tőle a könnye.

A mintavételt követően újabb várakozás veszi kezdetét. A nővérpultot kell figyelni, onnan szólítanak, miután megvan a teszt eredménye. Akár pozitív, akár negatív az eredmény, az orvoshoz is be kell mennünk (hiszen tünetekkel jelentkeztünk). Egyszerre több orvos is dolgozik, így nem kell túl sokat várni. Miután oda is szólítanak, az orvos kikérdez a tünetekről, megvizsgál, megnézi a torkot, meghallgatja a tüdőt, leméri a szaturációt. Szükség esetén terápiát rendel el, melyet sok pihenésnek, bőséges folyadékfogyasztásnak és kiegyensúlyozott táplálkozásnak kell kísérnie. Tájékoztatja a pácienst a további teendőkről, például későbbi ellenőrzésekről vagy vizsgálatokról is.

Vizsgálat a kiskorúak esetében

Ha a koronavírus okozta betegség tüneteit a gyerekeknél tapasztaljuk az Anya és gyermekgondozót (Dispanzer) kell felkeresnünk. A bejáratot itt két részre osztották. Az egészséges gyerekek a zöld ajtón mehetnek be, a betegek a piroson. Utóbbi esetében, ha fennáll a fertőzöttség gyanúja, az izolációs helyiséghez küldik a családot. Itt, miután sorra kerültek, először mintát vesznek a gyerektől. A gyorsteszthez itt is, akárcsak a felnőttek esetében, az orrból vesznek mintát, igaz, gyorsabban és kíméletesebben. A teszt eredményére az előtérben kell várni, nagyjából 10-15 percet. Ha a kis beteg negatív, akkor bemehet a többi gyerek közé a váróba, és majd ott szólítja vizsgálatra az orvoshoz. Ha pozitív, az izolációs helyiségben kell maradnia. Itt azonnal felveszik a család adatait, fontos információ, hogy a szülők oltottak-e, hogy van-e testvér, és hogy a gyerek melyik iskolába, óvodába jár. Kérik a pontos tagozatot és az óvodai csoportot is.

Az adatfelvétel után az orvos megvizsgálja a gyereket. Alaposan meghallgatja a tüdejét, megnézi a torkát, szaturációját, és részletesen kikérdezi a szülőt a tünetekről. Néhány lényeges információval jó, ha előre készülünk, hogy ne ott kelljen kapkodni: mikor jelentkeztek az első tünetek, mikor jelentkezett először láz, és mennyi volt a mért legmagasabb testhőmérséklet. Az orvos ezt követően, ha szükséges, vérvételt vagy egyéb vizsgálatot is elrendel. Ha nem, marad a tüneti kezelés: láz- és köhögéscsillapítót, orrcseppet, vitaminokat ír fel. Utóbbiból rendszerint a C- és D-vitamint, valamint a cinket javasolja. A szülővel egyeztet a további teendőkről, ellenőrzésekről is.

A covid-pozitív gyerek két hetes karanténba kerül. Amennyiben van oltatlan testvére, ő is. A szülők és a velük egy háztartásban élő más felnőttek (pl. nagyszülő) esetében az számít, oltottak-e. Aki igen, elviekben nem karanténkötelesek. Az egészségügyi dolgozók azonban azt javasolják, amennyiben ez megoldható, az egész család izolálja magát, a beteg gyerekre pedig ne vigyázzon további személy, nehogy ő is megfertőződjön. Természetesen ezek a szabályok akkor is érvényesek, ha nem gyerek, hanem felnőtt a fertőzött. Az is fontos, hogy az érintett családtagoknak, ha egészségesnek érzik magukat, nem kell tesztelésre menniük. Ha azonban náluk is megjelennek a tünetek, ajánlott felkeresniük a covid-rendelőt, illetve a gyermekorvost.

Covid-rendelő

Most

Népszerű

A Gebi felvásárolta a Fidelinkát

A csantavéri Gebi cég megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát.

Agancsot gyűjtött, megölte a puma

Fiatal férfivel végzett egy puma Kaliforniában. A szerencsétlenül járt 21 éves férfi öccsével együtt gyűjtött elhullajtott agancsokat egy lakott területtől távol fekvő erdőben, amikor a puma megtámadta őket.