Ugrás a tartalomra

Többet aludhattunk, de meddig lesz ez így?

2022.10.29
22:22
2022.10.30
16:15
Forrás
Pannon RTV
Október utolsó vasárnapján, azaz ma elkezdődött a téli időszámítás. Hajnalban egy órával visszatekertük az időt három óráról kettőre.

Sokan kihasználják az óraátállítás pozitívumait, mások viszont ellenzik ezt a szokást, ugyanis több egészségügyi és pszichés mellékhatással járhat.

Vasárnap hajnalban három órától kettő órára állítottuk az óráinkat, így egy órával tovább alhatunk. A nappalok rövidebbé válnak, az éjszakákat pedig hosszabbnak érezzük. Ennek viszont számos káros mellékhatása is van. Egyesek kimerültséget, ingerültséget éreznek, de van akinél alvási és emésztési zavarok is fennállhatnak. Az óraátállítás főleg a csecsemőkre, a gyerekekre, az idősekre és a betegekre hat rosszul. Erről kérdeztük a járókelőket, hogy rájuk milyen hatással van ez az átállási időszak.

Katona Alex elmondta, a munkáját is hatékonyabban tudja végezni, ha kipihente magát. Szerinte ez a téli időszámításban valósítható meg legjobban.

„Most a szervezetemnek jobb, mivel egész nap dolgozunk, és most többet bírtam aludni. Ez tavasszal nem éppen így van, akkor pedig kevesebbet. Egyszer jó, egyszer rossz. Ha standard lenne, akkor lehet jobb lenne.”

Jász Csilla, a Pannon RTV munkatársa azon szerencsések közé tartozik, akiknél nem jelentkeznek panaszok, viszont szerinte is egyszerűbb lenne az élet az átállítások nélkül.

„Most jó, mert egy órával többet tudtunk aludni, tavasszal ez kevésbé praktikus. Egyébként én nem érzek semmit. Olvastam, hogy valakinek szívproblémája lehet tőle vagy vérnyomásgondok, én semmi ilyesmit nem tapasztaltam, de lehetséges, hogy valakinek van. Ennek ellenére nem lenne rossz, ha vége befejezték, mert az embernek elege van belőle. Nem tudom kiszámolni, hogy akkor most hány óra van.”

Ürmény Imre a nyári időszámításban érzi magát komfortosabban.

„Nem szoktam észrevenni, megy az élet tovább az aktuális idő szerint. Úgy gondolom, hogy még fiatal vagyok, az idősebbek többször szoktak panaszkodni. Rám nincs különösebb hatással.”


A szakemberek szerint az is segítheti a szervezetünk átállását, ha kerüljük a koffeintartalmú és alkoholos italokat, és érdemes egy hétre lemondani a délutáni alvásról, így a belső óránk könnyebben átáll.

Október utolsó vasárnapjának éjjelén tehát egy órával többet aludhattunk, és onnantól kezdve egyre korábban világosodik, azonban az éj is hamarabb száll le. A szakemberek szerint az óraátállítás hatása akár 7–10 napig is tarthat azoknál, akik erre érzékenyek.

Elsősorban alvási problémákat, vérnyomás-ingadozást okoz, ezáltal pedig csökkenhet a munkavégzés hatékonysága. A mostani akár az egyik utolsó átállítás is lehet.

Az Európai Unió döntése szerint ugyanis 2024-ben minden országnak véglegesen át kell állnia a választott téli vagy nyári időszámításra, ezután több óraátállítás már nem lenne esedékes.

téli időszámítás
óra
átállítás

Most

19:03, Frissítve: 20:04

Mozgasd meg az agyad!

Mozgasd meg az agyad! mottóval kvízestet szervezett Noszán a helyi Hinga Művelődési Egyesület. Az esemény célja a szórakozás, barátkozás, ügyesség és az általános műveltség fejlesztése volt. Négy- illetve ötfős csapatok versengtek a díjakért.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.