Ugrás a tartalomra

Tovább drágul a cigaretta Szerbiában - megéri még szívni?

2023.01.05
12:46
2023.01.05
16:57
Forrás
Pannon RTV
Tíz dinárral drágul a cigaretta dobozonként Szerbiában. Az emelés január elsejétől érvényes, a következő napokban lép hatályba. Jelenleg a legdrágább cigaretta 580 dinárba kerül, de a legolcsóbbért is 280 dinárt kell fizetni dobozonként.

Első közös jellemzőjük idén a cigarettaféléknek, hogy mindegyiknek megemelkedik az ára. Az év első felét tekintve, ha valaki a legolcsóbb cigarettafajtát szívja, ami a 10 dináros drágítás után 290 dinár, és napi egy dobozzal számolunk, akkor havonta 8990 dinárt költ el csak erre a termékre. A boltokban kapható legdrágább fajta az emelés után már 590 dinárba kerül majd, ezt alapul véve az erre elköltött összeg 18290 dinár lesz havonta.

Szerbiában a minimálbér összege idén januárban legfeljebb 40 480 dinár lesz. Ha valaki ennyit keres, és a fenti adatokkal számol, akkor a fizetésének legalább mintegy 20 százalékát füstöli el, de ha valaki a legdrágább cigit szívja, akkor pedig majdnem a felét, valamivel több mint 40 százalékát költi dohányárura.

Geza Brajko: „Cigarettára havonta 10 ezer dinárt költök el, közepes minőségű cigit szívok, nem a legminőségibbet, de elég minőségi az is, nem reklámoznám a márkáját, de elég minőségi. A 10 ezer dinár havonta mégis nagy kiadás, többet érne az unokákat megajándékozni ezzel az összeggel, mint elkölteni cigarettára. Azt tanácsolom, aki csak teheti, ne dohányozzon.”

Szerbiában évente kétszer drágul a cigaretta, átlagosan tíz dinárral. Legutóbb júliusban volt áremelés, a következő pedig az év közepére, júliusra várható.

Mirko Kostadinović: „Naponta egy dobozzal szívok el, tehát havonta mintegy 30 dobozzal. Az árak olyanok mint minden, minden elment, ennek is el kell, nincs itt szabályszerűség.”

A cigi ára azért emelkedik, mert fokozatosan emelik az arra kirótt jövedéki adót. A cigaretta árát 33 százalékos arányos jövedéki adó terheli, amely a következő években is változatlan kellene, hogy maradjon. Mindehhez hozzáadódik az értéktöbblet adó is, így ezekkel az illetékekkel együtt a gyártók mintegy tíz dinárral emelik meg egy doboz cigi árát. A dohányzás nem csak drága, de káros is. Miért is lenne érdemes leszokni róla?

Dr. Nada Kosić Bibić, szakmunkatárs, Szabadkai Közegészségügyi Intézet: „Mi összességében azt mondjuk, hogy az emberi szervezetben nincs olyan sejt, amire a dohány vagy annak származékai nem hatnak károsan, de a belégzésekor tulajdonképpen elsőként a tüdő károsul, és minden légzőszerv. Miért van ez így? Azért, mert a dohánytermékek, függetlenül attól, hogy milyen formában jelenik meg, nagy számban tartalmaznak különféle összetevőket, amelyek károsan hatnak az emberi szervezetre. Köztük van sok méreganyag, nehézfémek, rákkeltő anyagok, de nagy számban olyanok is, amelyek valójában irritálják a szervezetet, a légzést.”

A drágítás nem csak a hagyományos cigarettára vonatkozik. A bejelentések szerint az elektromos cigarettát töltő folyadék árát is emelik majd.

cigaretta
dohány
drágulás

Most

Népszerű

A Gebi felvásárolta a Fidelinkát

A csantavéri Gebi cég megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát.

Agancsot gyűjtött, megölte a puma

Fiatal férfivel végzett egy puma Kaliforniában. A szerencsétlenül járt 21 éves férfi öccsével együtt gyűjtött elhullajtott agancsokat egy lakott területtől távol fekvő erdőben, amikor a puma megtámadta őket.