Ugrás a tartalomra

Tudnivalók az antitestvizsgálatról

2020.08.12
12:26
2020.08.12
18:15
Forrás
Pannon RTV
Néhány napos láz, fejfájás vagy köhögés után szinte mindenkiben felmerül a kérdés: ez volt a koronavírus?

Enyhe tünetek esetén az orvosok az otthonmaradást és a fokozott vitaminfogyasztást, pihenést javasolják.

PCR-tesztet csak indokolt esetben végeznek. Ha viszont valaki kíváncsi arra, hogy valóban legyőzte-e a koronavírust, elvégeztetheti az antitestvizsgálatot. Erre Szabadkán a Közegészségügyi Intézetben van lehetőség, ára 1200 dinár, a vérvételt fél 10-ig végzik, az eredmény pedig még aznap megvan.

Mi az az antitestvizsgálat?
Ez a vizsgálat nem magát a vírust mutatja ki, hanem az immunrendszer válaszreakciója során termelődő két ellenanyagot. Ezeket a kapott eredménylapon IgM és IgG jelöléssel találjuk. Az IgM a fertőzés korai szakaszában termelődik. Még tartó vagy nemrég lezajlott fertőzésre utal. Az IgG valamivel később, a fertőzés 7. napja körül termelődik, és hosszú távon a szervezetben marad. A fertőzés kezdeti szakaszában előfordulhat, hogy a szervezet még nem termel kimutatható mennyiségű ellenanyagot, így a tesztet érdemes két hét elteltével megismételni.

Az IgM és IgG megnevezések mellett + vagy - jelet láthatunk. Ezek kombinációja számos lehetőséget jelent. Ezek a következők:

Ha mindkét érték negatív
- a fertőzés nincs jelen a szervezetben
- a fertőzés jelen van a szervezetben, de még lappang, a szervezet nem termel ellenanyagot. Hogy később lesznek-e tünetek, vagy sikerül tünetmentesen átvészelni a betegséget, nem tudni. Ebben az esetben azonban a páciens már fertőző.
- a betegség korai szakaszában tart, még nem termelődött kimutatható mennyiségű ellenanyag. A páciens ebben az esetben is fertőző.

+ IgM és – IgG
Ebben az esetben a fertőzés jelen van a beteg szervezetében, a teszt elvégzését megelőzően kb. 2-3 héttel fertőződhetett meg. A páciens megfertőzhet másokat.

Ha mindkét érték pozitív
Ez is egyértelmű eredményt jelent: a fertőzés jelen van a szervezetben, de a páciens már gyógyulóban van. Vélhetően a a teszt elvégzését megelőzően kb. egy hónappal korábban fertőződhetett meg. A beteg ebben az esetben is fertőző.

Nebojša Bohucki, járványügyi szakorvos: "Az a baj, ha valakinek a vérében van IgM antitest. Ez azt jelenti, hogy nála most aktuális a betegség. Ha valakinek a vérében vannak IgM anitestek, akkor az a következő lépés, hogy orvoshoz kell fordulni."

– IgM és + IgG
Ha ezt az eredményt mutatja ki a teszt, a páciens megnyugodhat: a fertőzés már nincs jelen a szervezetében, átesett a fertőzésen. A teszt elvégzését megelőzően több, mint egy hónapja fertőződhetett meg. Másokra nem veszélyes.

A legutóbbi kutatások szerint az antitestek viszonylag hosszan megmaradnak a szervezetben. Erről beszélt néhány napja az INEP, vagyis az atomenergia alkalmazásával foglalkozó intézet szakmunkatársa, aki csapatával a vírus szerbiai megjelenése óta foglalkozik az antitestek kimutatásával.

Danica Ćulić Ćujić, az INEP szakmunkatársa: "Lehetőségünk volt megvizsgálni olyan szérumokat, melyek olyan betegektől származnak, akik március végén, április elején voltak fertőzöttek. Ezek esetében még mindig kimutatható volt az antitestek jelenléte. Ráadásul ez valóban kimutatható mennyiségű antitest volt."

Fontos, hogy az antitestvizsgálatra senki ne menjen tünetekkel, mert másokat is megfertőzhet. Ha valóban betegnek érzi magát, lázas, gyenge, köhög, nehézlégzést tapasztal, először telefonon keresse fel a covid-rendelőt, majd ha szükséges, személyesen is el kell menni orvosi vizsgálatra.

Ha valaki bizonytalan, és nem tudja, átesett-e már a koronavírus-fertőzésen, a legjobb, ha tesztelteti magát. A téves öndiagnózis ugyanis veszélyes. Azt is fontos azonban szem előtt tartani, hogy az antitestvizsgálat eredménye sem 100 százalékos. Vagyis az óvatosság és az előírások betartása mindenképp fontos.

koronavírus
fertőzés
vérvétel
antitestvizsgálat

Most

15:33, Frissítve: 16:48

Ünnep a Pannon RTV-ben

Ünnepi műsorokkal, filmekkel várja a Pannon Televízió a nézőket a húsvéti ünnepek alatt. Nem csak a tévé, a Pannon Rádió és a Szabadkai Magyar Rádió is színes műsorokkal készült a hallgatóknak.
15:17, Frissítve: 16:07

Stevan Bakić húsvéti köszöntője

Szabadka Város Önkormányzata és a saját nevemben kellemes húsvéti ünnepeket kívánok, e legnagyobb keresztény ünnepet a Gergely-naptár szerint ünneplő minden polgártársamnak - írja köszöntőjében Szabadka polgármestere.

Népszerű