Ugrás a tartalomra

Dogovoreni EU izvori finansiranja za Mađarsku

2022.12.13
14:52
2022.12.13
16:38
Forrás
Pannon RTV
Istovremeno, nije došlo do usaglašavanja oko devetog paketa sankcija EU.

Postignut je dogovor između Mađarske i Evropske unije o 18 milijardi evra pomoći Unije namenjenih Ukrajini, o globalnom minimalnom porezu, kao i o 5,8 milijardi evra bespovratnih sredstava koje EU obezbeđuje Mađarskoj. Oko prva dva pitanja Mađarska je do sada ulagala veto, dok po u četvrtom pitanju, oko sugestija Evropske unije Mađarskoj oko vladavine prava, unija imala određene zahteve.

Vlada Češke koja se po redosledu nalazi na čelu predsedavanja EU, sinoć kasno uveče je na svojoj zvaničnoj Tviter stranici objavila da je postignut dogovor sa mađarskom stranom. Tenzije između Evropske unije i Mađarske dovele su do toga da Mađarska više nije podržavala, i ulagala je veto, na predlog da EU iz kreditnih izvora finansira pomoć Ukrajini, kao i da Mađarska bude uzdržana oko uvođenja minimalnog korporacijskog poreza.

Postignut je dogovor oko 5,8 milijardi evra bespovratne pomoći na osnovu mađarskog plana za oporavak i razvoj, kao i oko zaključenja procesa oko predloga vladavine prava. U ovom poslednjem slučaju Evropska unija imala je primedbe na načine korišćenja novca Evropske unije, kao i oko pitanja vladavine prava. Od strane mađarske Vlade više puta je rečeno da će sve učiniti kako bi mogli da povuku ovaj novac. Država je donela brojne propise kako bi udovoljila očekivanjima. U skladu sa postignutim sporazumom takođe će biti značajnih zamrzavanja sredstava, ali ne u toj meri kako je prethodno predložila Evropska komisija.

Ostvareni su ciljevi koje je mađarska vlada istakla u junu – izjavio je Tibor Navračić, ministar regionalnog razvoja. „To znači da Mađarska, slično kao i druge zemlje, može da dođe do onih izvora Evropske unije, i praktično to za nas znači, a govorimo o dva velika novčana iznosa, u okviru plana obnove govorimo o 2.300 milijardi forinti, koje se sa tim otvaraju, i sa čijim preuzimanjem otprilike 48 odsto odlazi na finansiranje takvih projekata koji će omogućiti ostvarivanje ciljeva na polju klimatskih promena i energetike. Preostalih 30 odsto odnosi se na razvoj digitalne infrastrukture. U oblasti operativnih programa zajedno sa mađarskim izvorima finansiranja oko 14 milijardi forinti će biti na raspolaganju do kraja 2027. godine, od čega više od četiri hiljade milijardi forinti je do sada odobrila Komisija za razvoj agrara i ruralnih područja, a za razvoj daljih operativnih programa na raspolaganju je između devet i 10 hiljada milijardi.”

Istovremeno, nije postignut sporazum o devetom paketu sankcija Evropske unije. Peter Sijarto, mađarski ministar spoljne ekonomije i spoljnih poslova Mađarske je rekao: „U razgovoru o paketu sankcija za nas je najvažnije da ne budu povređeni naši nacionalni interesi i da snabdevanje Mađarske energentima ne bude dovedeno u opasnost. Tokom prethodne rasprave o devetom paketu sankcija uspeli smo da se uvaži ovo naše stanovište, i prema sadašnjem stanju stvari, sankcije koje se tiču energetskog sektora neće se naći ni u devetom sankcijskom paketu.“

Prema izveštajima medija povodom ovog paketa sankcija nastala je rasprava među državama članicama, te veto Mađarske nije razlog što sporazum nije postignut. Deveti paket sankcija bi obuhvatio najmanje dve stotine lica i organizacija,  pogodio još tri ruske banke, ograničio pristup Rusije inostranim proizvođačima dronova, bile bi uvedene kontrole uvoza proizvoda dvojne namene, odnosno robe koja može da se koristi i u civilne i u vojne svrhe, a pogodile bi i ruske energente i rudnike.

EU
Mađarska
finansijska pomoć

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Da li će se ove godine saditi više soje?

Poljoprivrednici se žale na sušu, koja je vrlo neuobičajena za ovo doba godine. Prema vremenskim pokazateljima, u poređenju sa prosekom od poslednjih pedesetak godina, za trećinu manje padavina je bilo u mesecu februaru i martu.