Ugrás a tartalomra

Kada se nađemo u peščanoj oluji, najbolje je da se zaustavimo

2023.03.30
16:19
2023.03.30
16:38
Forrás
Pannon RTV
Verovatno je jedna od najgorih noćnih mora za svakog vozača, da se vidljivost tokom puta, iz jednog trenutka u drugi, drastično smanji.

Takva noćna mora je, nažalost, za mnoge koje je u utorak zahvatila peščana oluja vozeći se između Subotice i Bačke Topole, postala stvarnost. Istraživali smo šta je to uzrokuje peščane oluje, i šta treba činiti u takvim situacijama.

U utorak, u peščanoj oluji koja se razvila u ranim popodnevnim časovima, vidljivost je, na deonici puta između Subotice i Bačke Topole, smanjena skoro na nulu. Kao posledica takvog stanja, na pomenutom putu sudarilo se 14 vozila. Nakon masovne saobraćajne nezgode, u Opštu bolnicu Subotica transportovano je 11 povređenih osoba. Nadležni iz bolnice su saopštili da su dve osobe lekari morali da zbrinu na odeljenju hirurgije, dok su ostala lica zadobila lakše povrede.

Kao uzroke nastanka peščanih oluja stručnjaci najčešće navode sušu, kao i razne poljoprivredne radove. Poljoprivredni proizvođači u ovom periodu obavljaju svoje prolećne radove, pa vetar zahvati prašnjavo zemljište nastalo tokom oranja, i za samo nekoliko sekundi ga pretvara u peščanu oluju, koaj značajno smanjuje vidljivost.

Geza Kovač, klimatolog: „Počnimo sa peščanom olujom. Da bi se ona razvila, potrebni su udari vetra od najmanje 60-80 kilometara na sat. Takva peščana oluja se drugačije manifestuje u gradu, u urbanizovanoj sredini, a drugačije na jednog dugačkom, ravnom putnom pravcu, gde je prostor otvoren. Druge dve stvari su ljudski faktor. Kvalitet zemljišta, u smislu da nema zelenih površina, jer u Vojvodini ima mnogo velikih poljoprivrednika, koji vade zelene površine, jednostavno rečeno, veći deo Vojvodine pokriva suva prašina.”

Drveće i žbunje zasađeno pored puteva moglo bi da smanji nastanak i uticaj peščanih oluja – smatra naš sagovornik.

Igrači TSC-a su povodom pomenute nesreće postali pravi heroji. Na društvenim mrežama se pojavio video snimak petorice fudbalera ekipe iz Bačke Topole, na kome se vidi da su fudbaleri na putu između Subotice i Bačke Topole upozoravali vozače na samu nesreću. Na snimku se, takođe, vidi da su fudbaleri zaobilazeći samu nesreću uspeli da se parkiraju pored puta i da su nakon toga upozoravali nailazeća vozila.

Igrači su rekli da su videli automobile kako se približavaju prema peščanoj oluji, i da nisu svesni same nesreće. Kako su dodali, nakon što su zaustavili automobile, pozvali su Hitnu pomoć, vatrogasce i policiju. Nakog toga su se vratili na mesto nesreće, da vide da li su ljudi dobro.

Ali šta treba da radimo ako nas tokom putovanja zahvati peščana oluja? Prema rečima instruktora vožnje, u takvim situacijama je najvažnije da se zaustavimo pored puta.

Robert Marton, instruktor vožnje: „U takvim situacijama, u slučaju smanjene vidljivosti, mora se smanjiti brzina kretanja. Zapravo, u takvoj situaciji, najbolje bi bilo da ni ne ulazimo u peščanu oluju, nego da stanemo, da uključimo sva četiri žmigavca, ako je potrebno, da postavimo bezbednosni trougao iza vozila na odgovarajuću udaljenost i nastavimo svoje putovanje čim se oluja stiša.”

Pre nešto više od dve nedelje u Mađarskoj se dogodila još teža saobraćajna nesreća, takođe zbog peščane oluje. Tada se na autoputu M1 sudarilo 5 kamiona i 37 automobila. Potpuno je izgorelo 19 vozila. Jedna osoba je poginula, a više povređenih je u životnoj opasnosti prebačeno u bolnicu.

peščana oluja
Oluja

Najnovije

14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.
15:57, Frissítve: 16:04

Deca u Čantaviru učila o značaju oprašivača

Povodom Dana planete Zemlje, Osnovna škola „Janoš Hunjadi” u Čantaviru i Ekološko udruženje „EcoKarma” zajednički organizuju različite programe za mlade. Centralna tema jednonedeljne serije programa je značaj i zaštita oprašivača.

Najčitanije

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Izložba fotografija u Maloj sinagogi u Senti

Izložba najuspešnijih radova pristiglih na foto konkurs pod nazivom "Prizvane vrednosti - naša graditeljska baština u očima mladih" je otvorena u utorak u Maloj sinagogi u Senti.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.