Ugrás a tartalomra

Kako Beograđani reaguju na uvođenje novih mera?

2020.12.03
19:21
Forrás
Pannon RTV
Restorani će tokom vikenda biti zatvoreni, a radnim danom mogu raditi samo do 17 časova.

Od sutra dakle u Srbiji na snagu stupaju nove epidemiološke mere, koje, između ostalog, propisuju da ugostiteljski objekti radnim danima mogu raditi samo do pet sati popodne, a vikendom moraju biti zatvoreni. Naša ekipa je u Beogradu proveravala na koji način zaposleni u ugostiteljskim objektima reaguju na nove mere, odnosno koje je mišljenje stanovnika beograda o novim, pooštrenim merama.

Beograđani vole da idu u restorane i kafiće. Predstojećeg vikenda neće imati priliku za to, jer će njihova omiljena mesta biti zatvorena zbog epidemije koronavirusa.

Siniša Vasić, Beograd: „Neutralan sam, može se tako reći, ali više podržavam nego što ne podržavam. Bolje nego da ne rade ništa, da puste sve da ide svojim tokom pa da završimo kao Španci i Italijani, koji su nagrabusili."

Aleksandra Andonovski, Beograd: „Meni se pre svega ne sviđa to što se neke stvari razgraničavaju. Konkretno smatram da ako nešto konkretno ne radi u pet, onda ne bi trebalo da radi ništa, da se ne pravi razlika između apoteka, benzinskih stanica, eretana, pozorišta, bioskopa, koliko sam ispratila, dakle nešto može, a nešto ne. To mi da kažem trenutno najviše predstavlja nešto što nije logično." 

U ovo vreme se inače, beogradskom Skadarlijom, kreće više stotina ljudi, kažu vlasnici ovdašnjih ugostiteljskih objekata. Ugostitelji se žale na to da ove godine mogu ugostiti mnogo manje gostiju, odnosno da rade sa velikim gubicima.

Najveći gubitak predstavlja nedostatak turista - kaže Bojan Kuzmanović, konobar u jednom od restorana. Kako kaže, ugostiteljski objekti ove godine mogu da zarade samo dvadeset odsto prihoda od ranije, zbog toga mogu da zadrže sve manje radnika, pa mnogi ugostitelji razmišljaju o zatvaranju posla. „Gubitci su, u zavisnosti od vlasnika, na hiljade i hiljade evra. Daću jedan primer, tamo gde su pazari bili recimo 3-4 hiljade evra, sada pazari ne prelaze sto evra na dnevnom nivou. Što se tiče konobara, kuvara, to je neverovatno. Bez bakšiša, sa nekim možda čak i umanjenim platama, tako da je sve gore i gore."  

U restoranima, u ulici koja je omiljena među turistima, popodne skoro da nije bilo gostiju. Prema rečima Bojana Kuzmanovića, najveći problem predstavlja neizvesnost, odnosno činjenica da ne mogu da planiraju unapred. Očekuje se da neće moći da rade kao i obično ni tokom praznika, pa se oporavku mogu nadati najranije na proleće, ali je  pitanje da li će stvari i do tada poboljšati - požalio se konobar.

Beograd
mere
koronavirus

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Prolećni vašar cveća i rukotvorina u Kanjiži

U Kanjiži se ponovo organizuje prolećni vašar cveća i rukotvorina. Mogu se kupiti ručno rađeni ukrasi, nakit, predmeti i cveće. Pokrovitelj prolećnog vašara rukotvorina i cveća je opština Kanjiža.