Kiseli kupus je pravi multivitamin
Većina kupaca kupuje gotovi kupus na pijacama, ali prodavci kažu da ga je veoma lako pripremiti. Poznat je kao jedan od najboljih pojačivača imunološkog sistema u zimskom periodu, vredi ga konzumirati u velikim količinama.
Kiseli kupus se prodaje već i na kvantaškim pijacama. Oni koji su na dijetama, kupuju ga zbog niskog sadržaja kalorija, ali većina ljudi ga ipak kupuje zbog sadržaja vitamina i ukusa.
Na subotičkom Kvantašu, ova hrana bogata vitaminima i vlaknima, može se kupiti već po ceni između 100 i 150 dinara po kilogramu. Kupus se obično stavlja u burad sredinom oktobra, gde se ostavlja da se kiseli bez dodavanja veštačkih konzervansa.
Marija Erdelji: „Jedemo ga jer sadrži puno vitamina, a ovako u zimskom periodu je vitamin C veoma potreban. Jedemo ga i sirovog, kuvanog na pari ili za punjeni kupus, sarmu."
Silvija Horvat iz Hajdukova bavi se kiseljenjem kupusa već 20 godina i smatra da ga je vrlo jednostavno napraviti. Upozorava međutim sve da se ne sme puno čekati na kiseljenje zbog kupusnih muva: „Sam postupak je izuzetno jednostavan, prvo je potrebno odabrati kupus dobrog kvaliteta, druga stvar je da kupus bude svež, a treća je da treba dodati odgovarajuću količinu soli, a najidealnije je zapravo kada se na 10 kilograma kupusa doda 20 deka soli. To je količina od koje kupus neće biti previše slan, ali može da stoji, a takođe je važno i da kupus ostane hrskav."
Ona je dodala da nakon sjedinjavanja kupusa i soli, kupus treba pritisnuti i ne treba dodavati vode, treba zatvoriti, a zatim držati na sobnoj temperaturi dve nedelje, dok ne provri. Mnogi se žale da im se kupus ubuđa. S tim u vezi, Silvija Horvat kaže da se to pojavljuje samo onda ako nije u potpunosti pritisnut ili ako kupus pliva na tečnosti. Isplati se isprati bure ili posudu sa sodabikarbonom, kako biste uklonili bakterije - dodala je ona.