Ugrás a tartalomra

Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. godine u Bajmoku

2020.11.02
18:53
Forrás
Pannon RTV
Žrtve su umrle bez krivice, sećanje na njih treba da čuvaju i generacije koje dolaze za nama – čulo se na skupu.

U Bajmoku je 2. novembra 1944. godine pobijeno preko 250 nevinih meštana i stanovnika iz okoline. Danas je na spomen groblju kod Bagrema održana komemoracija.

Posmrtno zvono podsetilo je na nevine pobijene pre 76 godina. Jožef Sakač imao je dve godine kada su mu odveli oca. Mada su ga prijatelji upozoravali, prijavio se partizanima: „Ne idi Joži jer su sinoć tu pokupili muškarce. Biće velike nevolje. Na to je odgovorio da on ništa nije učinio, otići će, jer su rekli da se neizostavno javi. To je bila najgora odluka u njegovom životu, jer oni koji nisu otišli, nekoliko dana su se sakrivali i preživeli su. Na žalost, njega više nisu pustili."

Za Bajmočane je veoma važno ovo sećanje na žrtve. Na spomen groblju kod Barema od 90-tih godina se odražavaju komemoracije. Ove godine počast je odata uz pridržavanje epidemioloških mera. Kristina Lukač, članica predsedništva Mađarskog kulturnog centra „Doža Đerđ" iz Bajmoka kaže: „Pre trideset godina organizovano je prvo ovakvo sećanje. Ono je važno za sve, jer se prisećamo nevino pobijenih ljudi. Važno je da se sećamo toga da su se dešavale takve stvari, i da to prenesemo na naredne generacije, da se tako nešto nikada više ne dogodi."

Na teritoriji grada Subotici krajem 1944. i početkom 1945. godine gotovo u svakom naselju partizani su bez izuzetka pobili ljude koji im se nisu dopadali. Lokalna samouprava svake godine na dostojanstven način odaje počast žrtvama. Dr Balint Pastor, predsednik Skupštine grada Subotice rekao je: „Uspeli smo da za  ovo stvorimo uslove u poslednjih desetak godina,  formirana je akademska mešovita komisija između Srbije i Mađarske, parlament Srbije je osudio odmazdu nad Mađaraima 1944-45-te godine.  U svojoj odluci, deklaraciji, vlada je stavila van snage dve odluke koje su postojale u pravnom sistemu o kolektivnoj krivici."

Na spomen groblju u Bajmoku vence su položili između ostalog predstavnici lokalne samouprave grada Subotice, Generalnog konzulata Mađarske u Subotici, Mađarskog nacionalnog saveta, i predstavnici drugih političkih i civilnih organizacija.

komemoracija
žrtve
Bajmok
nevine žrtve

Najnovije

14:49, Frissítve: 16:43

Svaka kap zlata vredna

Konačno su stigle padavine koje su poljoprivrednici već izuzetno čekali. U najvećem delu Vojvodine proteklog dana palo je između 10 i 15 milimetara kiše.
14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.