Ugrás a tartalomra

Kukuruzni moljac može da izazove ozbiljnu štetu

2019.08.12
15:07
2019.08.12
20:12
Forrás
Pannon RTV
Ukoliko je klip napao kukuruzni moljac, rod može biti prepolovljen.

Stručnjaci kažu da je iz godine u godinu sve više štetočina koje nanose ozbiljne probleme i mogu da umanje rod i do 50 ili 60 odsto. Kukurzni moljac, ili kukuruzni plamenac sada ugrožava semenski i merkantilni kukuruz.

Kukuruz Čabe Milinskog iz Temerina nije napao kukuruzni moljac. Nada se dobrom rodu, jer je obratio pažnju na zaštitu prinosa. To je značilo i višestruko povećanje troškova, ali bar štetočine obilaze njegovu parcelu: „U vreme sadnje kukuruza u zemlji smo naišli na crve žičnjake, ali je seme bilo zaštićeno, te nije bilo brige. Sa drugim štetočinama u kukuruzu se nisam sreo."

Kukuruzni moljac napada noću, zbog toga u Institutu za razvoj poljoprivrede zaštitu od moljaca zasnivaju na svetlosnim zamkama. Na osnovu dobijenih podataka sprovodi se i zaštita biljaka.  Entomolog kaže da je kod merkantilnog kukuruza teško je boriti se protiv sadašnje, druge generacije larve insekata, a da je potrebno pažljivo rukovanje kod kukuruza za ljudsku ishranu i kod druge setve. Ukoliko je 10 odsto površina zaraženo, onda ih treba prskati.

„U tom slučaju zaštita je mnogo složenija, jer zasad treba više puta tretirati. S obzirom da je proizvodnja skupa, ratari treba više puta da prekontrolišu svoje parcele, i ukoliko najezda prelazi granice ekonomske isplativosti, treba primeniti zaštitu."

Larva šetotičine ugnezdi se u stabljiku i podnožje biljke, i na taj način sprečava prenošenje hranljivih materija i biljka se suši. Silvester Kazinci, stručnjak za zaštitu biljaka savetuje da poljoprivrednici obrate pažnju na preventivu kako bi se umanjila populacija štetočina: „Po mogućnosti treba izbeći sadnju monokultura, odnosno da iz godine u godinu sejemo kukuruz na istoj parceli, koren bi trebalo na jesen preraditi u zemljište, ukoliko je moguće dublje od 10 centimetara, jer larva može da preživi u stablu, ali ukoliko se dovoljno duboko preradi zemljište, ona neće moći da izađe na proleće."

Stručnjaci i upozoravaju da se protiv larve štetočine može braniti svega nekoliko dana u julu. Najčešće se javlja na donjem delu stabla, i odatle se ugnezdi u unutrašnjost biljke.

kukuruz
kukuruzni moljac

Slične vesti

Najnovije

14:49, Frissítve: 16:43

Svaka kap zlata vredna

Konačno su stigle padavine koje su poljoprivrednici već izuzetno čekali. U najvećem delu Vojvodine proteklog dana palo je između 10 i 15 milimetara kiše.
14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.