Ugrás a tartalomra

Može ih biti više hiljada

2022.10.20
16:22
2022.10.20
16:28
Forrás
Panon RTV
Prema nezvaničnim podacima, hiljade migranata okupilo se poslednjih nedelja u graničnom pojasu koji se proteže od Bačkih Vinograda preko Selevenjske šume do Horgoša. Pored avganistanaca i pakistanaca, većina migranata sada dolazi iz Maroka i Tunisa.

Šatorski kampovi migranata niču kao pečurke u šumskim i trsčanim predelima srpsko-mađarske granice.

U neposrednoj blizini graničnog prelaza Bački Vinogradi-Ašothalom, u šumskom pojasu pored voćnjaka, nalazi se nekoliko manjih kampova. U ovima se u proseku povuče deset do dvadeset migranata koji čekaju pravi trenutak da pokušaju da pređu ogradu mađarske granice koja se nalazi samo nekoliko desetina metara od kampa. Postoji nekoliko sličnih kampova u okolini, većina njih je u Selevenjskoj šumi koja je inače zaštićeno područje prirode.

Na autobuskom stajalištu u centru Horgoša, autobus za Suboticu čekala je manja grupa migranata. Drugi su tek stigli iz Subotice i odmah krenuli ka granici.

„Ja sam iz Maroka i za dva dana idem u Austriju“ - rekao je jedan od njih.

Oni koji su duže u okolini Horgoša, prepodne odlaze u kupovinu u pekare i prodavnice i idu u menjačnicu. Ana Sič se plaši sve veće, zimske migracijske situacije. „Baš se toga bojimo, dolazi zima, ne daj Bože da provale kod čoveka u kuću, i ja sam sama.“

Našu ekipu je duž železničke pruge Subotica-Segedin dočekao uobičajen prizor. Migranti koji se kriju na obodu Horgoša pored jednog od poljoprivrednih imanja, u selo ulaze i vraćaju se ovim putem. Nedaleko od mađarske granice, uglavnom marokanski i tuniski migranti žive u pravom šatorskom gradu.

Đenđi Tilinko, Horgoš: „Sigurno hiljadu. Pa ima ovde mnogo šatora, mnogo ljudi, dolaze ovde svaki dan, pa prave veliku štetu. Sav karfiol uzmu jer stignu pre nas. Kupus ne diraju toliko, ali karfiol da. Da li ga jedu sirovo ili šta, nije bitno, ali je problem to što nam ga uzmu.“

U skorije vreme pitani imigranti više ni nemaju zemlju odredišta, već im je najvažnije da uđu na teritoriju Evropske unije. To je i cilj jednog od tuniskih migranata.

„Zato što nemam važeću vizu i zato što ne mogu da se zaposlim u svojoj zemlji. U svakom slučaju, život je veoma težak kod kuće, u severnoj Africi, u Tunisu."

On je rekao da je do sada tri puta pokušavao da pređe granicu Mađarske, ali je bila jako čuvana, pa su ga uhvatili i vratili nazad.

migranati
Horgoš

Najnovije

14:49, Frissítve: 16:43

Svaka kap zlata vredna

Konačno su stigle padavine koje su poljoprivrednici već izuzetno čekali. U najvećem delu Vojvodine proteklog dana palo je između 10 i 15 milimetara kiše.
14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.