Ugrás a tartalomra

Na glavi nose turban ili nešto drugo

2022.10.12
16:05
2022.10.12
16:53
Forrás
Panon RTV
Na srpsko-mađarskoj granici je sada migrantskom krizom najviše pogođena Subotica.

Prihvatni centar u tom gradu je pun, popunjeni su i privatni smeštaji, a teško je i proceniti koliko ilegalnih migranata boravi u okolnim šumama. U kasnim popodnevnim i večernjim časovima, duge kolone taksi vozila, uglavnom iz pravca Sombora, prevoze na stotine migranata u grad na severu Bačke.

U prepodnevnim časovima, u Prihvatnom centru u Subotici, mnogi još uvek spavaju. Neki se mole Alahu, dok se drugi tek sada vraćaju nakon neuspešnog pokušaja da pređu granicu. Prihvatni centar u Subotici je prepunjen, u njemu i oko njega trenutno boravi više stotina ljudi.

U Prihvatnom centru ima mnogo poznatih lica, neki od njih su tu već više od godinu dana. Zimski kaput i letnje papuče, to je tipičan način odevanja migranata u ovo vreme. Iako se neprekidno podiže sve više šatora, zbog ograničenog prostora mnogi i dalje spavaju u vrećama za spavanje, pod vedrim nebom. U zavisnosti od zemlje porekla, oni na glavi nose turban ili nešto drugo. Ima i onih koji već imaju svoj bicikl. Oko šatora se na sve strane nalazi obuća i odeća koja se suši. Kada se deli hrana, izlaze i iz trske i žbunja koje se nalazi oko Prihvatnog centra. Jedan mlađi ilegalni migrant kaže da je sa svojim saputnicima u Suboticu stigao dan ranije. Prema njegovim rečima, prvi put će pokušati da pređe ogradu na mađarskoj granici. On je dodao da je put do Srbije koštao oko tri hiljade evra: „Ja sam iz Avganistana i krenuo sam u Španiju. Talibani kod kuće predstavljaju veliki problem, zato sam i krenuo u Evropu.”

Na Makovoj sedmici u Subotici, gde su u šumskom pojasu uz granicu još od drugog jula konstantni obračuni među migrantima, a često se mogu čuti i pucnjevi iz oružja, situacija je tokom dana mirna. Meštanin Zoltan Dekanj kaže da taksisti neprekidno dovoze migrante u šumu.

Zoltan Dekanj, Subotica: „Taksisti idu. Non-stop. Ovde ispred mene prolaze taksisti iz Sombora i Kikinde, a ima i kombi vozila iz Beograda. Tako da se noću ne može spavati od buke, od pucnjave, veliki je to circus.”

On je dodao da situacija postaje ozbiljna posle 6 časova uveče: „Ovaj park je posle 6 časova uveče pun. Na autobuskoj stanici, na benzinskoj, svuda. Posle 6 sati, kada počne da pada mrak, tada počinju da se kreću. Mnogo migranata dolazi iz grada.”

U šumi na Makovoj sedmici, gomile smeća i odbačena garderoba obeležavaju pravac kojim se migranti kreću. Naišli smo i na jedan manji kamp pored šumskog puta, iz kojeg su migranti najverovatnije otišli malo pre našeg dolaska. Vatra je još uvek gorela, a pored nje upaljač i ćebad. U šumama u okolini Subotice je već više puta bilo šumskih požara u migrantskim kampovima poput ovog.

migranati
Subotica

Najnovije

15:57, Frissítve: 16:04

Deca u Čantaviru učila o značaju oprašivača

Povodom Dana planete Zemlje, Osnovna škola „Janoš Hunjadi” u Čantaviru i Ekološko udruženje „EcoKarma” zajednički organizuju različite programe za mlade. Centralna tema jednonedeljne serije programa je značaj i zaštita oprašivača.

Najčitanije

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Izložba fotografija u Maloj sinagogi u Senti

Izložba najuspešnijih radova pristiglih na foto konkurs pod nazivom "Prizvane vrednosti - naša graditeljska baština u očima mladih" je otvorena u utorak u Maloj sinagogi u Senti.