Ugrás a tartalomra

Nema razloga za zabrinutost na tržištu žitarica

2022.03.16
16:36
2022.03.16
17:53
Forrás
Pannon RTV
Domaće tržište je obezbeđeno, kao i izvoznici, koji su ranije ugovorili posao. Prema rečima predsednika Srbije, Vlada bi pre svega trebalo da osigura domaće snabdevanje hranom, pa se tek nakon toga može pšenica pod određenim uslovima izvoziti.

Stručnjaci kažu da Srbija bez problema može da ispuni obaveze definisane u ugovorima koji su potpisani pre uvođenja zabrane izvoza.

Trgovanje žitom na srpskoj robnoj berzi gotovo je potpuno stalo. Iako su cene i dalje visoke, na primer, pšenica je i dalje iznad 35 dinara po kilogramu, žito se ne kupuje zbog zabrane izvoza.

Sunčica Savović, direktorka Udruženja „Žita Srbije”, rekla je o ovoj situaciji sledeće: „Proizvođači koji su najzad, posle skuplje jesenje setve, došli u situaciju da naplate svoj rad, to nisu mogli. Naravno trgovanja sada nema na unutrašnjem tržištu, zato što nema ni tražnje u izvozu. Dovodi se u pitanje na koji način će proizvođači isfinansirati prolećnu setvu, jer su prinuđeni da komponente kupuju po tržišnim cenama, koje nisu zamrznute.”

Srbija ima dovoljno rezervi pšenice, kukuruza, ulja i brašna - rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Pored domaćih potreba, možemo da podmirimo i potrebe regiona u pogledu trgovine pšenicom - dodao je on.

„Dozvolićemo izvoz, ali kontrolisano, da nikada, ni na jednu sekundu ne ugrozimo potrebe domaćeg stanovništva. Mislim da je to pošteno. Kad kažem domaće stanovništvo, onda tome dodam još 20 odsto, da uvek imamo malo više.”

Atila Juhas, državni sekretar za poljoprivredu je, gostujući u emisiji „Javni poslovi”, rekao da nema razloga za zabrinutost i da će u zemlji biti dovoljno hrane.

„Nema razloga za ishitrenost. Za strane partnere, svi izvoznici će uspeti da realizuju unapred potpisane ugovore za inostranstvo. Imamo količine koje su potrebne za ishranu dopmaćeg stanovništva, tako da nema razloga za paniku. Verujem da će sadašnje mere biti ukinute za mesec dana. Naravno, nakon toga če situaciju određivati ponuda i potražnja. A poljoprivrednici sa dobrim izgledima mogu da očekuju stevu u 2022.godini, posmatrajući trenutno stanje pčenice.

U Srbiji je ove godine zasejano 620 hiljada hektara pšenice. Prema rečima državnog sekretara, ovi usevi su u veoma dobrom stanju. A poljoprivrednicima su obezbedili dinarske kredite, sa kamatom od nula posto, kako bi mogli da obave prolećne radove.

tržišta
žitarica
Srbija
Aleksandar Vučić

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Prolećni vašar cveća i rukotvorina u Kanjiži

U Kanjiži se ponovo organizuje prolećni vašar cveća i rukotvorina. Mogu se kupiti ručno rađeni ukrasi, nakit, predmeti i cveće. Pokrovitelj prolećnog vašara rukotvorina i cveća je opština Kanjiža.