Ugrás a tartalomra

Obilje ribe u Tisi i u zimskim mesecima

2020.01.26
08:00
2020.01.26
15:03
Forrás
Pannon RTV
Zaljubljenici u pecanje i sada mogu da upražnjavaju svoj hobi. Iskusni riboloci kažu: pecaroš opremljen odgovarajućim znanjem na Tisi i jezerima može da stekne nove doživljaje.

Trenutni vodostaj Tise odgovara prosečnom letnjem nivou, što znači da je voda čistija i da su strujanja sporija. Zbog blagog vremena i niskog vodostaja i ribe su aktivnije nego što je  uobičajeno.  U tekućoj vodi najčešće se pecaju grabljivice: štuka, smuđ, bela riba i tolstolobik.

Kanjijžanin Čaba Šarnjai nastoji da ulovi tolstolobika zrnastom, kurkumom začinjenom varalicom: „O tolstolobiku mogu reći da ga izlovljavam dve godine, samo tolstolobik. To je invazivna riblja vrsta, dakle nije autohtona i na taj način pokušavam da očuvam živi svet Tise, jer je veoma štetna riba. Veoma je snažna riba, intenzivno se bori i vuče. Radila je i tako interesantne stvari da kada je upecamo, na primer neku težu od 10 kilograma, onda popusti najlon i tada primetimo da iskoči iz vode. Jedna tolika riba u stanju je da iskoči dva metra u visinu i četiri do pet metara u dužinu."

Riblje meso u našoj ishrani može da bude i jedini dovoljan izvor belančevina jer sve esencijalne amino kiseline sadrži u dovoljnoj količini i odnosu.

Odgajivači ribe - koji nastoje da obezbede kvalitetnu ribu – ne odmaraju ni u ovo doba godine. Ede Kermendi iz Malih pijaca višegodišnji je uzgajivač ribe. Kaže da ljudi najradije uzimaju šarana.

- U veoma malim količinama ima amura,soma, većinom je šaran.
- Koje vrste se najviše traže i zbog čega?
- Uglavnom šarana, jer je on ovde omiljen, i najviše ga ima.
- Koliko vremena je potrebno da odgajite ribe, koliko dugo su kod vas?
- Kupujem ih kada su 350 grama i do kraja godine dostignu 2,5 do tri kilograma.

Za one koji vole ne samo da jedu ribu, već i da je izlove, imaju za to brojne mogućnosti širom Vojvodine. Istinski posvećenici osim na Tisi, mogu da pecaju i na različitim jezerima. Ribolovačka hobi dozvola staje 7.000 dinara za godinu dana, dok se cena dnevne dozvole kreće oko hiljadu dinara u zavisnosti od mesta.

tis
ribolov
ribolovačko
vodostaj
štuka
smuđ
tolstolobik

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Da li će se ove godine saditi više soje?

Poljoprivrednici se žale na sušu, koja je vrlo neuobičajena za ovo doba godine. Prema vremenskim pokazateljima, u poređenju sa prosekom od poslednjih pedesetak godina, za trećinu manje padavina je bilo u mesecu februaru i martu.