Ugrás a tartalomra

Od danas važe „kovid pasoši" Evropske unije

2021.07.01
14:21
Forrás
Pannon RTV
Isprava koja potvrđuje da je osoba zaštićena od virusa korona može biti u štampanom i digitalnom obliku. Cilj je da se pojednostavi mobilnost između zemalja članica.

Isprava je važeća u svakoj od zemalja članica, ali za sada mogu da je dobiju samo oni koji su imunizovani nekim od cepiva koje ima odobrenje Evropske agencije za lekove. Vakcine „Sinofarm" i „Sputnjik" ne nalaze se na toj listi. Međutim, zemlje članice mogu da odluče da prihvate i ove vakcine. Isprava sadrži podatke na engleskom jeziku i jeziku zemlje članice, kao i „ku-ar" kod. Važno je dodati da ova isprava nije zamena za pasoš, odnosno ne smatra se putnom ispravom ili potvrdom.

Isprava, osim podataka koji se odnose na vakcinu, sadrži i informacije o tome da li je osoba preležala zarazu, odnosno da li ima važeći negativan PCR test. „Kovid pasoš" je važeči na teritoriji čitave Evropske unije 12 meseci.

Savet Evrope do sada je za četiri vakcine dao dozvolu za puštanje u promet, a na osnovu mišljenja Evropske agencije za lekove. To su vakcine „Bajontek –Fajzer", „Moderna", „Astrazeneka" i „Džonson-Džonson".

„Kovid pasoš" EU izdaje se u tri slučaja: ukoliko je osoba vakcinisana cepivom protiv kovida 19, nakon oporavka od zaraze kovidom 19, odnosno kada je prošlo manje od 180 dana od ranijeg pozitivnog PCR teksta, i ukoliko osoba ima negativan PCR test.

Evropska Unija
pasoš
kovid

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Da li će se ove godine saditi više soje?

Poljoprivrednici se žale na sušu, koja je vrlo neuobičajena za ovo doba godine. Prema vremenskim pokazateljima, u poređenju sa prosekom od poslednjih pedesetak godina, za trećinu manje padavina je bilo u mesecu februaru i martu.