Ugrás a tartalomra

Opasnosti koje vrebaju na internetu

2019.08.05
20:35
Forrás
Pannon RTV
Lažni profili na društvenim mrežama – najveća opasnost za decu i omladinu.

Nekontrolisana upotreba interneta može imati negativan uticaj na mlade ljude. Može predstavljati ozbiljne rizike za njihov fizički razvoj, ali i mentalni i emocionalni, kažu stručnjaci. Preko društvenih mreža deca su izložena opasnosti da budu mete  zlonamernih ljudi koji im daju lažne informacije. Mladi se često upoznavaju preko interneta i nekad se desi da pobegnu ili nestanu od kuće.

Poslednji ovakav slučaj u Srbiji se dogodio prošle nedelje, ali se srećom dobro završio. Milicu Tišma, 16-godišnju devojku iz Novog Sada majka je zadnji put videla u utorak, neposredno pre njenog nestanka. Posle dvodnevne intenzivne potrage, policija je tinejdžerku pronašla u četvrtak uveče na području opštine Bečej. Prema nezvaničnim informacijama, našli su je kod jednog momka u Bačkom Gradištu, a koga je upoznala preko interneta.

Prema nekim istraživanjima, deca starosti između pet i sedamnaest godina dnevno provedu oko 2,5 sata na internetu. Nisu željni informacija, pretežno igraju igrice, upoznavaju se i posećuju društvene mreže. Često dele sadržaje koje su opasne za njih, na primer daju adresu ili broj telefona, odnosno povezuju se sa nepoznatim ljudima sa kojima se čak i susreću kasnije. “Ne možemo videti ko sedi za drugim računarom, ta komunikacija nije uvek benigna, mogu zloupotrebiti dečju naivnost, manipulisati njima i to može kobno da završi” kaže Žolt Namestovski, IT nastavnik na subotičkom Učiteljskom fakultetu.

Prema mišljenju stručnjaka, najveću opasnost predstavljaju lažni profili, kako na društvenim mrežama, tako i preko mejlova.

Neka istraživanja na svetskom nivou pokazuju da svaki sedmi maloletnik dođe u kontakt sa nekim oblikom seksualnog uznemiravanja putem interneta. U Srbiji su najviše pogođeni mladi iz viših razreda osnovnih škola i srednjoškolci, kažu stručnjaci.

Poznavanje bezbedne upotrebe interneta od strane maloletnika trebalo bi da bude prioritet. Na primer, na društvenim mrežama roditelj mora biti prijatelj sa detetom, da može pratiti njegovu vremensku liniju i komunikaciju sa drugima. Pošto je zakonski teško sprečiti opasnosti od interneta, roditeljska pažnja je najvažnija – zaključio je advokat Đerđ Bucko. “Sa jedne strane detetu ograničavate upotrebu interneta i ostalih dodataka, jer im to ni na koji način nije dobro, pa vremenski ograničavate i obratite pažnju na sadržaj koji gledaju, dok su manji, eventualno koristite neke filtere koji detetu blokiraju određene stranice.”

Pomoću softvera koji se mogu instalirati na telefon, mogu se zaključati neki sadržaji. Postoji i aplikacija koja prati lokaciju telefona, tako da u slučaju otmice deteta može pomoći pronalasku žrtve. Prema važećem zakonu, po prijemu prijave o nestanku maloletnika, policija odmah pokreće potragu.

internet

Najnovije

14:49, Frissítve: 16:43

Svaka kap zlata vredna

Konačno su stigle padavine koje su poljoprivrednici već izuzetno čekali. U najvećem delu Vojvodine proteklog dana palo je između 10 i 15 milimetara kiše.
14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.