Ugrás a tartalomra

„Oproštaj donosi olakšanje u našim životima, putokaz je za napredak i izgradnju budućnosti"

2020.10.25
20:12
2020.10.25
20:23
Forrás
Pannon RTV
Počast nevino pobijenim žrtvama 1944/45. godina u Čurugu odata je pred kompozicijom „Raspeti Isus".

Po  neugodnom vremenu  i uz pridržavanje epidemioloških mera preduzetih zbog korona virusa održan je danas pomen na tužne događaje od pre 76 godina u Čurugu. U znaku sprsko-mađarskog pomirenja i u ime porodica i ove godine domaćin pomena bili su Mađarski nacionalni savet i Julija Teleki.

Janoš Ader, predsednik Republike Mađarske i Tomislav Nikolić, tadašnji predsednik Srbije 2013. godine u znak srpsko-mađarskog pomirenja poklonili su se zajedno pred spomenikom nevinim čuruškim žrtvama. Od tada svake godine Srbi i Mađari zajedno se sećaju.

Na tužnom pomenu okupljene su pozdravili Julija Teleki, jedna od preživelih čuruškog stradanja, kao i Vesna Stjepanović, predsednica Saveta mesne zajednice Čurug.

Oca Julije Teleki su ubili, a čitavu  porodicu  oterali iz kuće. Ostali su bez doma i dospeli su u sabirni logor. Prema rečima preživele žrtve to se ne može negirati, na to se uvek treba podsećati: „Ono što se dogodilo, to se ne može počistiti pod tepih, treba se toga sećati. Ne samo mi, članovi porodica, nego cela mađarska nacija. Ti ljudi su žrtve mađarske nacije. Ne sme se zaboraviti, posebno mi nećemo zaboraviti ta mučenja koja su nam učinjena, kako su nas oterali ih kuća, iz našeg sela, ovde nam je ostala kuća. Ovde su nam ostali naši koraci, sve nam je ovde ostalo. To se ne može zaboraviti."

Mesna zajednica Čurug je zbog tužnih događaja iz prošlosti  odlučila da je potrebno podići kompoziciju „Raspeti Isus" – podsetila je u svom govoru Vesna Stjepanović, predsednica Saveta. Pomenu su prisustvovali i članovi spomen udruženja „Racija 1942." Lazar Kaćanski smatra da je ovaj spomenik simbolično upozorenje da se ovako nešto nikada više ne dogodi: „Da se deca nauče da se nikada više ne dogode onakvi zločini koji su se dogodili 1942. i ponovo 1944. i 1945. godine."

Osnova srpsko-mađarskih odnosa je saradnja, i njih ne mogu da obeleže konflikti iz prošlosti. Potrebno je da što bolje upoznamo jedni druge, i na taj način se može izbeći da se prošlost ponovi – poručio je Atila Pinter, ambasador Mađarske u Beogradu: „Oni će umreti, oni će biti prošlost, ukoliko ih zaboravimo. Mislim da na taj način što se svake godine prisetimo nevino ubijenih mađarskih žrtava 1944/45. godine, dostojanstveno negujemo uspomenu na njih i zahvaljujući procesu pomirenja, danas se uopšte ne smatra izuzetkom i iznenenađenjem da ovde u Čurugu svakog januara, odnosno oktobra Mađari i Srbi zajedno se sećaju nevino pobijenih žrtava."

Budućnost pripada mladima, a oni kao deo istorijske prošlosti treba da čuvaju sećanje na nevino pobijedne žrtve vojvođanskih Mađara iz 1944/45. godine – podsetio je Jene Hajnal, predsednik Mađarskog nacionalnog saveta: „U tom smislu, da možemo da pređemo preko onoga što se dogodilo pre 76 godina, potrebno je da pogledamo ovaj spomenik i da vidimo poruku o Hristu koji se žrtvovao za čovečanstvo, i za krive i za nevine. Isto tako, i mi treba da prihvatimo činjenicu da oproštaj donosi olakšanje u našim životima, daje putokaz za napred i izgrađuje budućnost."

U prigodnom programu nastupila je Emina Elor, glumica Novosadskog pozorišta. U pomenu su učestvovali i predstavnici istorijskih crkava. Pomen u Čurugu u nedelju završen je polaganjem venaca i paljenjem sveća.

Čurug
sećanje
Jene Hajnal
Julija Teleki

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Prolećni vašar cveća i rukotvorina u Kanjiži

U Kanjiži se ponovo organizuje prolećni vašar cveća i rukotvorina. Mogu se kupiti ručno rađeni ukrasi, nakit, predmeti i cveće. Pokrovitelj prolećnog vašara rukotvorina i cveća je opština Kanjiža.