Ugrás a tartalomra

Otkriveno srednjovekovno groblje u Feketiću

2019.08.08
18:39
2019.08.08
18:46
Forrás
Pannon RTV
Opština Mali Iđoš će sa milion i po dinara podržati iskopavanja koje obavljaju saradnici subotičkog Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Procenjuje se da su pronašli kosture i predmete u rasponu od 11. do 16. veka. Oni će biti podvrgnuti daljem ispitivanju, kako bi što bolje upoznali ovaj period. U narednom periodu radiće na još tri lokaliteta.

Obazrivim pokretima arheolozi i njihovi pomoćnici otkrivaju naslage na nalazištu veličine 2x20 metara. Skidaju sloj po sloj nalaza koji potiču od 11. do 16 veka. Sa nekadašnjeg groblja osim ljudskih kostiju naišli su i na upotrebne predmete – objašnjava Neda Dimovski, arheolog subotičkog Gradskog muzeja. „Izdvojila bih jedan ženski grob u kojem je su očuvani delovi oglavlja. Radi se o metalnim, odnosno bronzanim pločicama, koji su postavljane oko glave i nalaze se u jako dobrom stanju. Takođe smo naišli i na ostatke tkanina u dobrom stanju, koje smo već poslali na konzervaciju."

Iskopavanja se odvijaju pored atarskog puta u jugozapadnom delu Feketića. Do sada su pronašli 31 grobnicu. Kopanja na terenu obavljena su u blizini rečice Krivaje zbog neophodnih radova u sklopu izgradnje prečistača otpadnih voda. Na ovom mestu i ranije su se odvijala iskopavanja. Na brdašcu su crkva i groblje, a očekivano se oko njih kroz više vekova nalazilo naselje. „Laslo Sekereš je 1972 godine istraživao teren i započeo iskopavanja. Radili smo oko Crne crkve i okolnih grobnica. Radovi su tada stali usled nedostatka novca i stručnjaka, ali znali smo šta ovde ima. Na austrijskoj mapi iz 1711. godine vidi se i Locus Templi, odnosno da je i na ovom mestu bila crkva" objašnjava Jožef Koriž, hroničar Feketića.

Artefakti iz feketićkog nalazišta dospeće u Gradski muzej u Subotici. Neda Mirković Marić, konzervator-arheolog u subotičkom Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture takođe je angažovana na ovom iskopavanju: „Uzeli smo različite uzorke kako bi ustanovili period, sa ugljenikovim izotopom C14 sa sigurnošću od 10 godina možemo da utvrdimo koliko su stare ove grobnice. Uzeli smo uzorke i iza flotaciono ispitivanje, uz čiju pomoć možemo da utvrdimo prehrambene navike ondašnjeg stanovništva. Radimo i pojedinačna ispitivanja, na primer materijala od drveta."

Subotičkom Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture pripadaju nalazišta u devet opština, među njima je i Mali Iđoš. Nalazište u Feketiću je vanredno zanimljiv lokalitet. „Ovakva srednjovekovna nalazišta ne nalazimo sada često na našoj teritoriji. Zadatak Zavoda je da rukovodi ovim iskopavanjem, dokumentuje ga i po svemu sudeći pripremićemo  i preporuku za zaštitu. Ovde je otvorena jedna veća sonda, ima više detalja, ima i artefakata koji verovatno potiču od 11. do 13. veka" – naglasila je značaj ovog lokaliteta Leda Šiling, direktorica Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Lokalna samouprava Malog Iđoša sa milion i po dinara finansira iskopavanja. Zoltan Kerekeš, potpredsednik opštine kaže da bi želeli da osiguraju ispitivanje čitavog područja: „Pokazalo se da jedno iskovanje nije dovoljno, jer je lokalitet toliko bogat. Kao rezultat kasnijih dogovora, napravili smo takvu finansijsku konstrukciju, koja odgovara i istraživačima i opštini. Tako planiramo otvaranje još tri lokaliteta i istraživanje čitavog prostora."

Radovi na lokalitetu neće uticati na izgradnju prečistača otpadnih voda, jer su počeli na vreme i biće završeni do sredine oktobra. U planu je da o ovom lokalitetu naprave posebnu publikaciju i izložbu.

Feketić
groblje
srednjovekovno
Mali Iđoš
Gradski muzej
Subotica
Međuopštinski zavoda za zaštitu spomenika kulture

Najnovije

14:49, Frissítve: 16:43

Svaka kap zlata vredna

Konačno su stigle padavine koje su poljoprivrednici već izuzetno čekali. U najvećem delu Vojvodine proteklog dana palo je između 10 i 15 milimetara kiše.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.