Ugrás a tartalomra

Pomen nevinim žrtvama vojvođanskih Mađara u Čurugu

2018.10.28
19:01
2018.10.28
19:17
Forrás
Pannon RTV
Ispred kompozicije skulptura „Raspeti Isus" danas popodne održan je pomen nevinim mađarskim žrtvama iz 1944-45. u Čurugu.

Događaju su prisustvovali predstavnici država Mađarske i Srbije, predstavnici Saveza vojvođanskih Mađara i Mađarskog nacionalnog saveta kao i velikodostojnici istorijskih crkava.

U ime srpsko-mađarskog pomirenja,  i u ime rodbine, Mađarski nacionalni savet i Julija Teleki su po bolnoj tradiciji organizovali ovaj pomen. Vernik traži odgovore, i vera je ta koja daje nadu, smirenje daje i u najbezizglednijim situacijama koje iskušavaju čoveka, čulo se na skupu. Predstavnici istorijskih crkava, Čaba Paško, župnik sa Kelebije, Atila Oros, reformatski sveštenik, Gabor Dolinski, zamenik evangeličkog biskupa, obratili su se rečima Gospoda.

Krajem Drugog svetskog rata vojvđanski Mađari, među njima i oni u Čurugu postali su žrtve odmazde. U tim događajima mađarsko stanovništvo Žablja, Čuruga i Mošorina smatrali su kolektivno krivim, te su stanovnici iseljeni. U sklopu istorijskog srpsko-mađarskog pomirenja ovo je poništeno Deklaracijom sprske vlade iz 2014. godine. Julija Teleki je preživeli svedok tog vremena, koja nikada nije upoznala oca. „Uzeli su mi i uspomenu na oca, jer ne mogu da ga se setim. Nikada nisam rekla: moj tata. I ma koliko da starim, ma koliko sam starija, to ne može da se zaboravi. Kada vidim kako moja deca, kako moj sin voli moju unučad, i kako unuci sedaju u krilo svom ocu, prođe mi kroz glavu da ja to nisam imala".

Okupljene na pomenu pozdravila je Vesna Stjepanović. Predsednica Saveza Mesne zajednice doprinela je tome da danas ovde, kod ovog spoemnika mogu da se prisete i polože vence vojvođanski Mađari. Jene Hajnal, predsednik MNS-a u svom govoru je rekao: dug put je bio do ovog trenutka da danas Mađari i Srbi zajedno se sećaju nevinih žrtava u Čurugu.

Događaju je prisustvovala i Jasmina Mina Jurišin, sekretar udruženja „Racija 1942" koja je rekla da se i oni zajedno sa Mađarima svake godine sećaju nevinih žrtava.

„Iako je ovo tužan skup i prilika da se setimo svih nedužno stradalih, ovo je prilika ds se setimo i pravednika iz 1942. tako i iz 1944. i 1945. godine, koji su spašavali svoje komšije, dovodili svoje živote u opasnost, i pokazali ljudskost. To je ono na čemu mi u društvu najviše insistiramo" rekla je Jasmina Mina Jurišin, sekretar  udruženja „Racija 1942"

Čurug je simbol pomirenja, mesto gde se Srbi i Mađari zajedno sećaju, naglasio je Atila Pinter, ambasador Mađarske u Beogradu. „Dugi niz decenija Čurug je bio simbol straha i terora, bar za Mađare. Zajedničkim radom uspeli smo da postignemo da je već nekoliko godina Čurug mesto zajedničkog sećanja, simbol sloge i izgradnje mađarsko-srpske zajedničke budućnosti.

Kao što se naslanjaju u kalendaru dan Svi Svetih i dan umrlih, tako i nevinost i čistota naših žrtava su sada dobili priznanje, podvukla je Judit Sabo Pirić, viši rukovodilac odeljenja u mađarskom državnom sekretarijatu za nacionalnu politiku. „Da bi ovo izgovorili i ovde se zajedno sećali, Mađari i Srbi, prevaljen je dug put. Uzajamno poverenje i nepokolebljiva vera mnogih. Istrajnost Julije Teleki i njenih prijatelja, rad istraživača i mesnih istoričara i civilnih organizacija, kao i politička volja."

U prigodnom programu nastupili su glumci iz senćanskog Kamernog pozorišta i hor „Schola Cantorum" iz Bečeja pod upravom Otilije Štefaniga.

U znak istorijskog srpko-mađarskog pomirenja 2013. godine Janoš Adler, predsednik Mađarske i Tomislav Nikolić,  tadašnji predsednik Srbije, zajednički su se poklonili pred spomenikom nevinim žrtvama u Čurugu. Ovogodišnji pomen završen je postavljanjem venaca i paljenjem sveća.

Čurug
Čaba Paško
Atila Oros
Gabor Dolinski
Julija Teleki
Jasmina Mina Jurišin

Najnovije

14:49, Frissítve: 16:43

Svaka kap zlata vredna

Konačno su stigle padavine koje su poljoprivrednici već izuzetno čekali. U najvećem delu Vojvodine proteklog dana palo je između 10 i 15 milimetara kiše.
14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.