Ugrás a tartalomra

Poteškoće u procesu vraćanja imovine

2023.01.15
11:11
2023.01.16
08:34
Forrás
Pannon RTV
Proces vraćanja imovine u Srbiji napreduje veoma sporo.

Naslednici samo posle tuge i zahtevne istrage uspevaju da vrate ono što je država nezakonito uzela od njihovih predaka. Najteže je vratiti poljoprivredno zemljište. Sa jedne strane zbog toga što isto već decenijama obrađuje neko drugi, ali je i pribavljanje same katastarske dokumentacije prilično otežano.

Vladina uredba od pre četiri godine donekle je ubrzala restituciju poljoprivrednog zemljišta. U Srbiji je do sada naslednicima vraćeno ili su isti obeštećeni, za oko 90 hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta. Od dede Marka Župunskog iz Plandišta oduzeto je dvesta jutara zemlje: „Na kraju bašte se može videti parcela, koja predstavlja deo onoga što su nam vratili. Za nas je to bila ulaznica za novi početak. Učinićemo sve da i u ovome budemo uspešni, kao što smo se izborili i za restituciju zemlje.”

Osam godina naslednici potražuju parcelu od 48 hektara, koja je vlasniku oduzeta pre šezdeset godina, prilikom izgradnje novog pogona preduzeća za remont železničkih vozila „Šinvoz” u Zrenjaninu.

Marta Glumac, Zrenjanin: „Bilo je teško doći do svih dokumenata. Konkretno, nismo u mogućnosti da dobijemo dokumenat o istoriji ove parcele. Obrazloženje je da katastar ne raspolaže sa takvim podacima. Tako da ne vidimo kraj ovog procesa.”

Lajoš Jenovai iz Zrenjanina je jedan od onih koji su uspeli da povrate ili da budu obeštećeni za oduzetu porodičnu imovinu, kako sa majčine, tako i sa očeve strane. Kako kaže, najveći problem predstavlja to što potomak oštećenog mora da dokaže postojanje oduzete imovine: „Problem je posebno izražen onda kada su vam potrebni stručnjaci, posebno geodeti, kada je zemljište u pitanju. I, naravno, bio je to jedan duži proces kada govorimo o očevoj porodici, koji je trajao oko 7-8 godina. Tu je dokumentacija bila nepotpuna, nije bila u arhivama. Dakle, pošto je bilo više naslednika, uz koordinisan rad porodice i, naravno, pomoć advokata, konačno smo uspeli da zatvorimo i to.”

Restitucija crkvene imovine se takođe odvija veoma sporo. Određeni napredak je postignut u biskupiji u Zrenjaninu – Katolička crkva je dobila nazad zgrade u Pančevu i Zrenjaninu. Ali restitucija velikog dela oduzete crkvene imovine – oko 2500 hektara poljoprivrednog zemljišta, zgrada, nemačkih crkava porušenih posle rata i vrednih slika – još uvek se čeka.

vraćanje
imovina
eksproprijacija

Najnovije

17:07, Frissítve: 17:14

Vanredni nadzori zbog nelegalnog ribolova

Potražnja za ribom raste kako se približava pravoslavni Uskrs. Istovremeno, međutim, intenzivira se i nelegalni ribolov, zbog čega Javno preduzeće "Vojvodinašume" sprovodi vanredni inspekcijski nadzor na vodama.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.