Ugrás a tartalomra

Pridržavajmo se mera opreza kako se kupanje ne bi pretvorilo u tragediju

2021.06.22
17:59
Forrás
Pannon RTV
U poslednja dva meseca na našem području dogodilo se više nesreća na bazenima, kanalima ili rekama.

Pre nekoliko dana muškarac se utopio u Palićkom jezeru, pre nekoliko nedelja utopili su se mladi u kanalu kod Malog Iđoša. To su tragedije koje su se mogle izbeći uz odgovarajuće mere opreza – upozoravaju stručnjaci. 

U letnjoj vrelini veliki broj građana odlučuje se za odmor na obali neke vode. Voda, opet može da krije i opasnosti sa kojima moramo biti upoznati. Za dva meseca četvoro kupača u Vojvodini izgubilo je život. Desetogodišnjak se utopio kod Sremske Mitrovice, nakon toga udavilo se dvoje maloletnika iz Feketića, pre nekoliko dana muškarac star 54 godine potonuo je u jezeru Palić. Sezona kupanja upravo počinje, te je neophodno odgovorno postupanje.

Pri temperaturama koje se kao današnja približavaju 40-tom podeoku, uranjanje u vodu od oko 24 stepeni Celzijusa, znači da čovekovo telo treba da se nosi sa ogromnom temperaturnom razlikom. Zbog toga, ako nema  postepenog rashlađivanja, može doći do zastoja srca što lako može da dovede do tragedije. 

Ukoliko idemo na kupanje, važno je prdržavati se nekoliko saveta: slabiji plivači treba da se drže plitke vode, neposredno po izlasku na plažu ne treba odmah ulaziti u vodu, ukoliko  se upletemo u alge najbolje je da legnemo na leđa i lagano plutajući izađemo iz njih. Deca se ni u kom slučaju ne smeju ostavljati bez nadzora na plaži,  niti u vodi, upozoravaju stručnjaci.

Žolt Sendi, koordinator službe spasilaca na vodi pri Crvenom krstu Subotice kaže: „Naše otvorene vode, reke i jezera, u 99,9 odsto slučajeva nisu prozirne, zbog toga treba razmisliti o tome kako se ulazi u njih, kakvo je vodeno dno, da li je muljevito ili kamenito. Kakva je dubina: da li naglo nastupa ili ne, odnosno treba da pazimo na to da ukoliko skačemo u vodu, mada je bolje da to ne činimo u nepoznatu ili neprozirnu vodu, i da prekontrolišemo površinu vode."

U letnjim vrelinama jedno od najvažnijih pravila je da uvek svoj organizam pripremimo za temperaturne razlike, pregrejanim telom nikada da ne skačemo u vodu – naglašava dr Margit Pajor, lekar opšte prakse: „Ukoliko želimo da uđemo u vodu, prvo treba samo da ušetamo u vodu. Da pokvasimo ruke i noge, rashladimo ih, kupaći kostim i telo prvo samo rukama kvasimo, nakon toga ulazimo do struka, malo se izdignemo iz vode i onda se pokvarimo do vrata i nakon toga, nakon što smo postepeno rashladili telo, može se ući u vodu."

U slučaju da ukoliko nam se učini da je neko u nevolji, potrebno je odmah potražiti pomoć od nadležnih. Stručna pomoć pružena na vreme može da spasi život. 

kupanje
oprez

Najnovije

14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.
15:57, Frissítve: 16:04

Deca u Čantaviru učila o značaju oprašivača

Povodom Dana planete Zemlje, Osnovna škola „Janoš Hunjadi” u Čantaviru i Ekološko udruženje „EcoKarma” zajednički organizuju različite programe za mlade. Centralna tema jednonedeljne serije programa je značaj i zaštita oprašivača.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.