Ugrás a tartalomra

Rastu cene na produktnoj berzi

2020.10.27
17:59
Forrás
Pannon RTV
Zbog povećane tražnje za 10 odsto je porasla cena pšenice i kukuruza na novosadskoj produktnoj berzi.

Upućeni smatraju da zbog pandemije korona virusa u svetu raste potražnja za žitaricama. Cene poljoprivrednih proizvoda u Srbiji većinom su u skladu sa cenama na svetskom tržištu. Za to vreme na njivama na severu Bačke uveliko traje jesenja setva pšenice, a tamo gde je hlebno zrno već posejano, ono je već i niklo zahvaljujući povoljnim vremenskim prilikama. Stručnjaci procenjuju da se može očekivati da će zbog rasta cena ove godine u Srbiji pšenica biti posejana na 600 hiljada hektara, u odnosu na 560 hiljada hektara lane.

Već posejanom pšeničnom zrnu odlično pogoduju obilne kiše koje su pale proteklih nedelja, kao i sadašnje blago, sunčano vreme. Ratari na Šupljaku ove godine posejali su više ne samo pšenice, već i ječma. Na imanju Zoltana Varge seme je do sada bačeno na 15 jutara. Povodom rasta cena na produktnoj berzi kaže da je sve to igra na sreću.

„Nema logike. Ne može čovek unapred da izračuna šta će biti dogodine" kaže Zoltan Varga, proizvođač sa Šupljaka.

Na produktnoj berzi kilogram pšenice se prošle sedmice kretao između 20,5 i 22,5 dinara, bez poreza na promet, što predstavlja  rast cene od oko 11 odsto. Poskupela je i soja, kilogram se prodavao za 46 dinara, dok su pre godinu dana za nju davali 36 dinara po kilogramu. Cena kukuruza sve više skače i polako postaje rekordna. Tibor Aladič, otkupljivač sa Šupljaka smatra da su trenutno na snazi neverovatne okolnosti.

„Gledajući unazad do 2012. godine mogu da kažem da od velike suše nije bilo ovakve situacije da u sezoni berbe kukuruza ovoliko poraste cena poljoprivrednih proizvoda. Gotovo iz dana u dan menja se cena proizvoda, što je velika strka, izaziva veliku pometnju, jer ne možemo da obezbedimo pravičnu isplatu ljudima, jednostavno postoje dnevne cene i nastojimo toga da se držimo" kaže Tibor Aladič, proizvođač i otkupljivač sa Šupljaka.

U utorak je otkupna cena kukurza bila 20,5 dinara. Kukuruz koji je ranije ubran i sada ponuđen na tržištu ima idealnu količinu vlage, i može se prodati po maksimalnoj ceni. Prema rečima otkupljivača može se dogoditi da dobro prođe onaj ko uskladišti kukuruz jer je moguće da će kasnije za njega dobiti još višu cenu. Dodaje: u državama koje su veliki proizvođači kukuruza, poput Ukrajine i Rumunije, jedva da ima roda zbog katastrofalne suše. Jednim delom i zbog toga rastu cene na svetskom tržištu.

pšenica
kukuruz
cena
berza

Slične vesti

Najnovije

14:49, Frissítve: 16:43

Svaka kap zlata vredna

Konačno su stigle padavine koje su poljoprivrednici već izuzetno čekali. U najvećem delu Vojvodine proteklog dana palo je između 10 i 15 milimetara kiše.
14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.