Ugrás a tartalomra

Rolan Garos počinje u nedelju i svi su tamo

2019.05.24
22:30
2024.03.19
08:46
Forrás
Pannon RTV
Đoković, Đere, Krajinović, Kecmanović, Tipsarević, Fučovič, Nadal, Federer, Cicipas, Zverev, Del Potro, Krunić, Baboš .... počinje bitka za Pariz.

U nedelju počinje Otvoreno prvenstvo Francuske, Rolan Garos, drugi ovogodišnji gren slem turnir, a Srbija će u muškoj konkurenciji (ATP) imati šestoricu musketara: Đokovića, Đerea, Krajinovića, Kecmanovića, Lainovića i Tipsarevića koji će, svako za svoj groš, pokušati da dođu do turnirskog trofeja koji ima status osvojenog svetskog prvenstva na crvenoj šljaci. U ženskoj (WTA ) konkurenciji igraće Aleksandra Krunić i Ivana Jorović.

Iz Mađarske u muškoj konkurenciji će se takmičiti Marton Fučovič, dok će na WTA turniru nastupiti Timea Baboš.

Fotó: Wikipedia/Poudou99

Kvalifikacije su završene, žreb je poznat i u nedelju, 26. maja u 11 sati Đoković izlazi na teren sa Poljakom Hubertom Hurkačem, 43. ATP igračem. Laslo Đere dolazi na turnir sa 34. ATP pozicije, a za protivnika u prvom kolu izvukao je Španca Alberta Ramosa-Vinolasa, 91. igrača na svetskoj listi i oni će zaigrati takođe u nedelju u 11 sati. U isto vreme Filip Krajinović (60.ATP) će zaigrati protiv amerikanca Frensisa Tiafoa (35. ATP). Janko Tipsarević posle serija povreda dolazi sa niskog plasmana – 317. ATP pozicije i imaće vrlo teškog protivnika, Bugarina Grigori Dimitrova (47. ATP), a Miomir Kecmanović, naš najmlađi takmičar, 83. ATP igrač, dobio je u prvom kolu Amerikanca Denisa Kudlea (79. ATP), dok Dušan Lajović može u drugom kolu da naleti na Kiriosa koji je zagonetka i samom sebi. Troicki je poklekao u finalu kvalifikacija i nije ušao na turnir.

Ako naši najmlađi takmičati prođu prvo kolo, na osnovu žreba reklo bi se da Đere može imati lakši posao u drugom kolu jer bi tada mogao da se sretne sa francuskim igračem Ugom Hubertom koji ima 20 godina, 61. poziciju ali i slabu formu u ovoj godini, ali zato bi Kecmanović pobedom u prvom kolu i eventualnim ulaskom u treće kolo direktno ušao u tenisku istoriju jer bi to značilo da je sa turnira u drugom kolu izbacio Nadala. Lako je verovati u verovatno ali šta je još potrebno osim velikog čuda da bi  naš "Kec" ispratio kralja šljake iz Pariza? Turniri tog ranga upravo zbog te zagonetke i postoje!

Martin Fučovič (38. ATP) igra u promenljivoj formi, a u prvom kolu u Parizu igraće protiv  Argentinca Diega Švarcmana  (20. ATP) koji je u takmičarskom naletu i uživa respekt protivnika.

U najavama turnira upoređuju se šanse i odmah, još pre početka kalkuliše se šta će biti na kraju, a logika žreba je čista: prvi na svetu  — Đoković sa jednim Rolan Garos peharom mogao bi tek u finalu da se sretne  sa Nadalom, drugim igračem sa svetske liste koji je 11 puta u rodnu Majorku donosio pehar pobednika iz Pariza.

Fotó: Tanjug/AP Photo/Christophe Ena, File

Kad bi se znalo unapred šta će na mreži biti, turnira ne bi ni bilo jer na velikim turnirima moguća su još veća iznenađenja, pa se zato i ne zna kako će se međusobno "trebiti" Nadal, Federer, Tim i drugi asovi koji su na jednoj strani žreba i obaška na drugoj strani Đoković, na koga će radi ulaska u finale kidisati Cicipas, Čorić, Kačanov, Zverev i drugi mladi lavovi željni trijumfa.

Svetska teniska elita se okuplja u kompleksu Rolan Garos koji je dobio ime po slavnom francuskom pilotu (Roland Garros) koji je rođen samo godinu ipo dana pre nego što su u Parizu počela teniska takmičenja na istim terenima na kojima će se igrati od nedelje, 26. maja do 9. juna za nagradni fond od 42 miliona evra, za gomilu para koja je ekvivalent godišnjem budžetu jedne naše varoši od 100 hiljada duša. Da čudo bude veće, novac navodno na takvim takmičenjima pobednici doživljavaju tek kao uzgredni bakšiš uz trofej čije osvajanje doživljavaju kao domet koji bogovi dozvoljavaju samo odabranima.

Predturnirska najava je zgodno mesto da se sa poštovanjem prisetimo galskog junaka Rolana Garosa.

Rolan Garos je za života ušao u legendu ratnog vazduhoplovstva jer kao jedan od pionira vojne avijacije uspeo prvi u istoriji civilizacije, u vazdušnom okršaju da obori protivnički avion pa čak da to još tri puta ponovi za nekoliko dana negde iznad alzaških vinograda braneći svoju otadžbinu u Prvom svetskom ratu na zapadnom frontu. Njegovo prinudno sletanje unutar teritorije koju je kontrolisala nemačka vojska bio je dar s neba nemačkim konstrukotrima jer je zarobljeni avion bio mustra po kojoj su nemački konstruktori usavršili izum Rolana Garosa o montiranju mitraljeza  koji može u toku leta da puca. Možda bi ovaj svet bio lepši da je Garos samo igrao tenis i da se Anton Herman Foker igrao zmajevima umesto što je pravio lovačke avione i bombardere. Ipak ironija je htela da u istoriju ratne avijacije zahvaljujući izumu Rolana Garosa uđe Anton Foker, holandski inženjer i konstruktor aeroplana, a Rolan Garos je postao besmrtan zahvaljujući sportu kao lepšoj strani života nego što je rat. Neko od francuskih rodoljuba setio se 1928. godine da je mladi avijatičar Rolan Garos, koji je inače stradao pred sam kraj Prvog velikog rata, u predratnim godinama bio česti posetilac teniskih terena u jugozapadnom Parizu u 16. arondismanu između Sene i Bulonjske šume. Zato je u znak sećanja na svog heroja Francuska kompleksu teniskih terena dala ime Rolan Garos koji je uvek u poslednjoj sedmici maja i prvih desetak dana juna, centralna svetska sportka arena.

Rolan Garos

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Da li će se ove godine saditi više soje?

Poljoprivrednici se žale na sušu, koja je vrlo neuobičajena za ovo doba godine. Prema vremenskim pokazateljima, u poređenju sa prosekom od poslednjih pedesetak godina, za trećinu manje padavina je bilo u mesecu februaru i martu.