Ugrás a tartalomra

Skandalozna odluka Hrvatske

2022.07.18
14:23
2022.07.18
21:29
Forrás
Pannon RTV
Političari iz Srbije su burno reagovali na vest, da Hrvatska predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, nije dopustila da poseti spomen obeležje žrtvama Drugog svetskog rata u Jasenovcu.

Strasti se nisu stišale ni u ponedeljak, premijerka je najavila vanrednu konferenciju za novinare za danas u 18 časova.

Nedopustivo, neprihvatljivo, nečuveno – ovim epitetima su političari iz Srbije okarakterisali hrvatsku odluku, prema kojoj predsedniku Republike Aleksandru Vučiću nije dopušteno da posetiti spomen obeležje nevino stradalim žrtvama tokom Drugog svetskog rata u Jasenovcu. Prema hrvatskom obrazloženju, poseta visokog predstavnika strane države spomen-području u Jasenovcu ne može biti privatnog karaktera. Premijerka Ana Brnabić je poručila da je to zastrašujuća poruka, jer je po njima Jasenovac zabranjeno područje za Srbe, gde nijedan predsednik Srbije nikada nije bio, sve kako se ne bi zamerili hrvatskom vrhu. Kako je rekla: predsedniku nije bilo zabranjeno da putuje u Hrvatsku, jer je mogao, na primer, da ode na primorje, nego je zabranjeno da oda počast srpskim žrtvama.

Ana Brnabić, premijerka Srbije: Neverovatna odluka, neshvatljiva odluka. Ovo je najveći skandal u odnosima Srbije i Hrvatske u modernoj istoriji".

Ivica Dačić, odlazeći predsednik Skupštine Srbije, takođe je zabranu ulaska nazvao skandalom. Formulisao je tako što je naveo da je to isto kao da zabranite izraelskom predsedniku da poseti Aušvic.

Ivica Dačić, odlazeći predsednik Skupštine Srbije: "Mislim da oni ovim žele da pokažu svoju aroganciju, da su članice Evropske unije i da oni mogu sve. Ali mislim da oni ovim činom zapravo pokazuju da se boje i da ne žele da govore o Jasenovcu".

Dejan Ristić, istoričar, direktor Muzeja žrtava genocida u Beogradu, je istakao kako ovo nije prvi put da hrvatsko rukovodstvo ne dopušta Aleksandru Vučiću da poseti spomen obeležje. Prema njegovim rečima, time je postalo jasno da od 1945. godine Srbi nisu dobrodošli u Jasenovac, a razlog tome je što Hrvati žele da umanje važnost onoga što se tamo dogodilo, budući da je Jasenovac centralno mesto izvršenih zločina nad Srbima u Drugom svetskom ratu.

Dejan Ristić, direktor, Muzej žrtava genocida, Beograd: "Koliko ja znam, ovo je bio treći pokušaj posete i svaki put su ga hrvatske vlasti sprečile na ovaj ili onaj način. Sada je to prvi put izašlo pred javnost."

Hrvatski Jutarnji list u međuvremenu saznaje da predsednik Srbije ipak može da poseti spomen obeležje žrtvama Drugog svetskog rata. Pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore, hrvatski list piše da Aleksandar Vučić može da posetiti Jasenovac, ali se taj put mora dogovoriti diplomatskim kanalima jer zahteva temeljnu pripremu i ne može se dogoditi pre septembra.

Hrvatska
Jasenovac

Najnovije

14:49, Frissítve: 16:43

Svaka kap zlata vredna

Konačno su stigle padavine koje su poljoprivrednici već izuzetno čekali. U najvećem delu Vojvodine proteklog dana palo je između 10 i 15 milimetara kiše.
14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.