Ugrás a tartalomra

Skočila je cena maline, ali da li će od toga biti i za proizvođače?

2020.07.25
15:17
2020.07.25
18:32
Forrás
Pannon RTV
Berba maline je u punom jeku. Poljoprivrednici ove godine mogu očekivati veće otkupne cene, ali su u isto vreme prinosi opali u odnosu na prethodne godine.

Ove godine će hladnjačama biti veoma teško da nabave dovoljnu količinu malina, a i za izvoz će ostati veoma malo. Vojvođanski proizvođači kažu da bi vremenske prilike mogle da odlože berbu malina za oko dve nedelje.

Na jugu Srbije berba malina se bliži kraju. Iako ove godine za nju nude dobru cenu, za većinu uzgajivača malina, ni to neće doneti povećan prihod.

Radoje Marković, uzgajivač malina, Požega: „Oni koji svakodnevno plaćaju radnike nemaju skoro nikakvu zaradu, jer ne mogu da uberu tu količinu. Rod maline je loš. Ove godine mi je voda došla do kolena. Sve je uništila. Prošle godine sam imao skoro dve i po tone, ove godine je dobro ako budem imao 500 kilograma."

Zbog konstantnog pada prinosa tokom predhodnih godina, neki proizvođači su kupili sertifikovane sadnice malina, za koje su dobili državnu subvenciju, i njihova računica se isplatila. Na deset ari površine rodilo je više malina, nego na staroj plantaži malina površine od 30 ari.

Sekula Vratonjić, uzgajivač maline, Prilike: „Ove godine nude cenu od 215 dinara. Izračunajte. Ja ću ove godine imati 2000 kilograma roda na 10 ari površine, izračunajte kolika je zarada."

Lajoš Kočiš, proizvođač iz Stare Moravice, uzgaja malinu od 2015. godine. Kako kaže, u prvoj godini su nudili veoma dobru cenu od 280 dinara po kilogramu, ali u godinama koje su usledile plaćali su sve manje i manje. Pored toga je bilo veoma teško pronaći dobre berače malina, po ceni koja bi se ipak isplatila. Zbog toga su odlučili da smanje površinu za 60 odsto, tako da sada članovi porodice obavljaju potrebne poslove.

Lajoš Kočiš, uzgajivač malina, Stara Moravica: „Kada su krenuli izdanci, pomislio sam da ove godine možda uopšte neće biti malina, počelo je veoma loše. Temperatura je bila promenljiva, u martu i aprilu biljka je izgledala loše, malina je bila mala, listovi maline su bili žuti, onda je međutim usledio jedan duži period dobrog vremena koje je donelo očekivani efekat i sada već mislim da će ovogodišnji rod biti veoma dobar."

Bojan Pejić, predsednik Udruženja uzgajivača maline Vojvodine je rekao da je uzgoj malina u pokrajini počeo pre 4-5 godina, uglavnom u Bačkoj. Ovo voće se uzgajalo na oko 1000 hektara u 2016. i 2017. godini, ali su od tada mnogi stali sa proizvodnjom zbog nesigurnih cena i tržišta. U Vojvodini trenutno ima samo oko 100-150 hektara plantaža malina. Pejić je dodao da je zbog toga ponovo porasla cena maline, ali je istovremeno došlo i do velikog nedostatka na tržištu.

malina
proizvođač
cena
poljoprivreda
otkup
Vojvodina
hladnjača
berba
prihod

Slične vesti

Najnovije

14:49, Frissítve: 16:43

Svaka kap zlata vredna

Konačno su stigle padavine koje su poljoprivrednici već izuzetno čekali. U najvećem delu Vojvodine proteklog dana palo je između 10 i 15 milimetara kiše.
14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.