Ugrás a tartalomra

Skup oproštaj od stare godine, mnogi se odlučuju za kućne žurke

2022.12.06
18:19
2022.12.06
18:42
Forrás
Panon RTV
Inflacija utiče i na proslavu Nove godine.

Mnogi se radije odlučuju za kućne žurke, dok ima i onih koji ne štede, te se polako popunjavaju mesta na organizovanim proslavama, ali i termini kod frizera i šminkera.

U proteklom periodu sve je poskupelo, zato se mnogi odlučuju da Novu godinu dočekaju kod kuće.

„Nemam reči za cene, takve su kakve su, svakako moramo da se prilagodimo i gotovo. Konkretno ja ću sama čekati Novu godinu, tako da zaista samo minimalno, nešto ću ispeći, pored prilog, turšija i gotovo“ kaže Valerija Žaki iz Bačke Topole.

„Mislim da će biti samo u krugu porodice i nešto ćemo ispeći, ne znam još tačno šta, sada recimo neće biti žurke“ kaže Kiti Košaraš iz Pačira.

Tradicionalno novogodišnje jelo je sočivo, koje košta 190 dinara za pola kilograma, a šampanjac u trgovinama staje od 240 do 600 dinara. Sa novogodišnje trpeze ne sme da izostane ni prase, koje po narodnom verovanju rije sreću. Mnogi već sada naručuju prase, bilo kao sveže meso, bilo kao pečenje. Ištvan Balint mesar kaže: „Raspituju se, ima već i dosta narudžbina, posebno za 31. decembar. Sada je trenutno cena svežeg prasećeg mesa 700 dinara za kilogram, a pečeno je 1.400 dinara. Nadamo se da će sa približavanjem praznika pasti cena.“

Mesta za razonodu muzičko-plesnim programima dočekuju građane spremne da se zabave. Ponuda u Bačkoj Topoli kreće se od četiri do sedam hiljada dinara, u zavisnosti od programa. Mesta se polako popunjavaju. „Biće disko muzika sa di-džejem, sa muzikom 80-ih i 90-ih godina, sa posluženjem u vidu švedskog stola, pićem, sa pićem dobrodošlice i šampanjcem, i na kraju slavljenje Nove godine koštaće četiri hiljade dinara. Ima već zainteresovanih, sala se polako popunjava“ kaže Anastazija Brindza, rukovodilac restorana u Bačkoj Topoli.

Na rafove prodavnica takođe su stigle praznične kolekcije. Ko želi Novu godinu da dočeka u lepoj, elegantnoj novoj odeći, onda treba duboko da zavuče ruku u džep. Mala koktel haljina košta između šest i sedam hiljada dinara, za odgovarajući sako treba dodati još pet hiljada dinara. Odelo za muškarca, pantalone, košulja, sako može da staje i između 14 i 15 hiljada dinara.

U salonima lepote i frizerskim salonima takođe se već rezervišu termini. Cene nisu povećane u odnosu na prošli period, kaže vlasnica jednog salona lepote u Bačkoj Topoli. Manikir košta hiljadu dinara, nadogradnja noktiju 1.500 dinara, nadogradnja trepavica od tri do 3,5 hiljada dinara.

„Termini su već zakazani, kako za kozmetiku tako i za frizure, cene se za sada kreću od 600 dinara, i idu do 2.300 ili 2.500 dinara, tu je reč već o složenijoj frizuri, to je već složenije, naravno to se može gradirati“ kaže Amor Požar, vlasnik salona lepote u Bačkoj Topoli.

Novogodišnje slavlje, dakle, nije jeftin provod, bilo da je reč o žurci u svojoj organizaciji, ili se poslednji dan stare godine provodi u lokalima za zabavu.

doček Nove godine
žurka

Najnovije

17:53, Frissítve: 18:43

Praznični program na Panon RTV-u

Panon televizija povodom predstojećih uskršnjih praznika za gledaoce priprema praznični program i filmove. Ne samo televizija, već Panon radio i Subotički mađarski radio su takođe pripremili šaroliki praznični program za slušaoce.
12:06, Frissítve: 16:23

Zanimljiv Dan škole u Bečeju

Osnovna škola “Šandor Petefi” u Bečeju je juče proslavila Dan škole. Ovog puta publici na glavnoj bini Mađarskog kulturnog društva nisu se predstavili đaci.
19:56, Frissítve: 20:08

Uređivanje zelenih površina u Novom Sadu

Tretman stabala oštećenih u nevremenu prošlog leta, orezivanje granja i ruža, košenje travnjaka, sadnja prolećnih cvetnih aleja. Zelene površine Novog Sada uređuju radnici Javno-komunalnog preduzeća „Gradsko zelenilo”.

Najčitanije

U Subotici se nastavlja asfaltiranje ulica

Trenutno se odvija asfaltiranje ulice Ernea Kuna u MZ Željezničko naselje i Ljermontove ulice u MZ Makova sedmica. Stanovnici su zadovoljni realizacijom dugo očekivane investicije.

Proleće izmamilo gorocvet u dolini Krivaje

U dolini reke Krivaje kod Lipara u centralnoj Bačkoj je autohtono stanište ovog zaštićenog, vizuelno privlačnog divljeg cveta. Ekološko društvo “Arkus” iz Bačke Topole je organizovalo šesti put šetnju kako bi skrenuli pažnju na retke biljne vrste.