Ugrás a tartalomra

Slabiji, ne retko i žrtve, traže zaštitu i pomoć

2018.12.17
19:36
2018.12.17
19:42
Forrás
RTV Pannon
U okviru trogodišnjeg projekta nadležne institucije pripremane su kako da postupaju u ovakvim slučajevima.

U prošloj godini ubijeno je 26 žena, a ove godine do sada je 30 žena žrtava nasilja. Zaustavljane nasilja prema ženama, odnosno zdravstvena, pravna i socijalna zaštita žrtava  - bili su ciljevi trogodišnjeg projekta koji je okončan danas na završnoj konferenciji u Skupštini Vojvodine.

Zaustavi – zaštiti – pomozi: to je bio moto trogodišnjeg projekta čiji je bilj bio zaštita osoba koje su postale žrtve nekog oblika nasilja. U prvom redu, to se odnosilo na pružanje pomoći u slučajevima rodno zasnovanog nasilja, odnosno nasilja unutar porodice. Ištvan Pastor, predsednik Skupštine Vojvodine rekao je: „Ovo je jedan od projekata koji je u protekle tri godine obuhvatio 1.500 zdravstvenih radnika, i više od hiljadu ljudi koji rade u redovima policije, tužilaštva, pravosuđa, socijalnih institucija".

Kako to u praksi izgleda kada neko doživi nasilje zbog kojeg mu je potrebna zdravstvena nega, govorio je dr Andraš Balog, direktor Doma zdravlja u Adi: „Ukoliko osoba koja dođe do službe hitne medicinske pomoći, ili u bilo koju zdravstvenu ustanovu, koja kaže da je žrtva nasilja pedijatru, ginekologu ili lekaru opšte prakse, mi onda  odmah obaveštavamo policiju, oni obaveštavaju Centar za socijalni rad, tužilaštvo, sud, i formira se čitav tim koji osobi onda pruža odgovorajuće zbrinjavanje. Kako zdravstveno, tako i pravnu se zbrinjavaju žrtva nasilja".

Slično kao u Domu zdravlja u Adi, širom Vojvodine sve zdravstvene ustanove na neki način su bile uključene u projekat. Svaki dom zdravlja upućuje  žrtve u najbliži regionalni centar. Dr Zoran Gojković, pokrajinski sekretar za zdravstvo kaže: „U toku ovog projekta uspeli smo da institucionalizujemo problem rodne ravnopravnosti i zaštite žena od nasilja kroz razvijanje sedam regionalnih centara na nivou Vojvodine. To su Novi Sad, Zrenjanin, Subotica, Sombor, Sremska Mitrovica, Vršac i Kikinda".

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova u prvih šest meseci ove godine  u 14 hiljada slučajeva sreli su se sa nekim oblikom nasilja, od čega u 10 hiljada slučajeva, su izdali zabranu na neodređeno vreme počinicu da ima bilo kakvog kontakta sa žrtvom.

žene
nasilje
projekat
pomoć
žrtve

Najnovije

17:53, Frissítve: 18:43

Praznični program na Panon RTV-u

Panon televizija povodom predstojećih uskršnjih praznika za gledaoce priprema praznični program i filmove. Ne samo televizija, već Panon radio i Subotički mađarski radio su takođe pripremili šaroliki praznični program za slušaoce.
12:06, Frissítve: 16:23

Zanimljiv Dan škole u Bečeju

Osnovna škola “Šandor Petefi” u Bečeju je juče proslavila Dan škole. Ovog puta publici na glavnoj bini Mađarskog kulturnog društva nisu se predstavili đaci.
19:56, Frissítve: 20:08

Uređivanje zelenih površina u Novom Sadu

Tretman stabala oštećenih u nevremenu prošlog leta, orezivanje granja i ruža, košenje travnjaka, sadnja prolećnih cvetnih aleja. Zelene površine Novog Sada uređuju radnici Javno-komunalnog preduzeća „Gradsko zelenilo”.

Najčitanije

U Subotici se nastavlja asfaltiranje ulica

Trenutno se odvija asfaltiranje ulice Ernea Kuna u MZ Željezničko naselje i Ljermontove ulice u MZ Makova sedmica. Stanovnici su zadovoljni realizacijom dugo očekivane investicije.

Proleće izmamilo gorocvet u dolini Krivaje

U dolini reke Krivaje kod Lipara u centralnoj Bačkoj je autohtono stanište ovog zaštićenog, vizuelno privlačnog divljeg cveta. Ekološko društvo “Arkus” iz Bačke Topole je organizovalo šesti put šetnju kako bi skrenuli pažnju na retke biljne vrste.