Ugrás a tartalomra

Sve manje se gaji duvan u Vojvodini

2017.10.19
13:11
Forrás
Pannon RTV
Najveći problem je 10 godina nepromenjena cena biljke, ali i što je sve manje radne snage.

Geza Đore i njegova porodica već 25 godina gaje duvan, i ove godine su posejali dva jutra. U naselju Kevi nekada je bilo više od 10 odgajivača duvana, danas ih je tek troje ostalo. Prema mišljenju ovog gazde cena duvana je najveći problem, ali i to što više ne dobijaju podršku od države.


„Ova cena je ista već 10 ili osam godina, dok svemu raste cena svake godine, i struji i nafti. To sve utiče na nas, jer ih koristimo u nizanju duvana. Nafta poskupljuje svake godine, a duvan ne", kaže Geza Đore.


U Bogarašu, Arpad Buranj ove godine posadio je samo jedno jutro duvana. U 25 godina gajenja duvana ova porodica je na većoj teritoriji sadila biljku, ali je sve manje radne snage u selu. Kaže da je ovogodišnja suša zadala najviše problema odgajivačima. „Za duvan je dobro kada ga sušimo da ima veći procenat vlage, i tokom ovih temperatura od 40 stepeni, ni noći nisu rashladile vazduh. Uzalud smo razvlačili ove zaštitne mreže, to nije bilo  dovoljno. Zbog toga će i prinos biti manji, mislim od 20 do 30 odsto".

Obojica poljoprivrednika smatraju da danas nije isplativo gajiti duvan, ali ni jedan ne bi odustao jer ima potrebnu mehanizaciju. Dodaju da od fabrika duvana jedinu pomoć dobijaju u vidu novih sadnica.

 

duvan
Vojvodina

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Da li će se ove godine saditi više soje?

Poljoprivrednici se žale na sušu, koja je vrlo neuobičajena za ovo doba godine. Prema vremenskim pokazateljima, u poređenju sa prosekom od poslednjih pedesetak godina, za trećinu manje padavina je bilo u mesecu februaru i martu.