Ugrás a tartalomra

Sve što treba znati o gljivama

2019.10.29
15:22
2019.10.29
16:52
Forrás
Pannon RTV
U Vojvodini, samo na području Fruške gore raste 1.600 divljih vrsta gljiva, većina ih nije jestiva, a među njima ima i zaštićenih i strogo zaštićenih vrsta.

Gljivarsko društvo Novi Sad organizovalo je izložbu kako bi građane upoznali sa važnom ulogom koje ove biljke imaju u prirodi. Istovremeno, i da ukažu na očuvanje gljiva. U središtu Fruške gore u nedelju je bilo mnogo radoznali da vide izložbu gljiva, koju je organizovalo ovo društvo.

Izloženo je preko 150 vrsta gljiva, što je tek desetina onoga što se može naći na obroncima brda uz desnu obalu Dunava – kažu članovi ovog društva. Posetioci su mogli da čuju predavanje o gljivama, a pripremljeni su i specijaliteti od gljiva. Oni koji dobro poznaju ovu oblast, međusobno su razmenjivali iskustva. Nedeljnu izložbu posetili su i članovi segedinskog društva gljivara.

„Vredno je istaći „Clitocybe geotropa" poznatiju kao martinčicu, koja nije karakteristična za našu okolinu, to je jedna velika, impozantna vrsta. Osim toga vidimo ovde i lavlju grivu, običnu lavlju grivu koja je kod nas u Mađarskoj na listi zaštićenih, a ovde vidim i da je gaje, a ima je i na staništima. Dakle, mnogo uzbudljivih iskustava" kaže Atila Šandor.

Novosadsko Gljivarsko društvo formirano je oktobra 2004. godine sa ciljem da građane što bolje upoznaju sa gljivama.

„Ljudi gljive dele na jestive i otrovne vrste, a kako ih ne poznaju, veruju da su sve otrovne. Kada hodaju šumom, onda ih često gaze, ali to ne bi smeli jer gljive imaju ključnu ulogu u ekosistemu. Bez njih ne bi ni postojao ekosistem, jer žive u simbiozi, i razgrađuju mrtve materije." Kaže Momčilo Daljev, predsednik udruženja.

Predavanje o gljivama  nastavljeno je u ponedeljak uveče u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode izložbom fotografija. Publika je na ovaj način mogla bliže da vidi nekoliko izuzetnih gljiva.

Stevan Baluban, priređivač izložbe od detinjstva se zanima za prirodu i gljive. U svojoj zbirci ima oko 50 hiljada fotografija o 600 vrsta. „Kada vidim lepu šarenu gljive, srce mi brže tuče, odmah postavljam aparat i kod svake gljive se zadržim i po sat vremena, fotografišem je iz svakog ugla. Zašto to radim? Zbog toga što sam neke gljive, koje sam doneo na izložbu, video samo jednom u životu. To ne znači da više neće rasti, ali će se to desiti za deset godina. Zbog toga na svaku pojedinačnu gljivu trošim toliko vremena da bi što više lepih fotografija pripremili o njoj."

Izložba o gljivama može da se pogleda do kraja sedmice u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode, a ulaz je slobodan.

gljiva
Fruška gora
Momčilo Daljev
Pokrajinski zavod za zaštitu prirode
Gljivarsko društvo Novi Sad

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Da li će se ove godine saditi više soje?

Poljoprivrednici se žale na sušu, koja je vrlo neuobičajena za ovo doba godine. Prema vremenskim pokazateljima, u poređenju sa prosekom od poslednjih pedesetak godina, za trećinu manje padavina je bilo u mesecu februaru i martu.