Ugrás a tartalomra

Treba li nam ovo?

2021.10.31
16:52
2021.10.31
18:36
Forrás
Pannon RTV
Poslednje nedelje u oktobru, odnosno 31. ove godine, prešli smo na zimsko računanje vremena. Pomerili smo kazaljke na časovniku u zoru sa tri časa na dva.

Ideja da se dva puta godišnje pomera časovnik datira još iz 18. veka, ali je službeno uvedena tek tokom Prvog svetskog rata. Jedan od glavnih ciljeva bila je ušteda energije, ali prema nekim mišljenjima ova pomeranja su štetna i za zdravlje, jer opterećuje ljudski organizam, može uzrokovati poremećaje spavanja, razdražljivost i nemir.

U nedelju u zoru, morali smo podesiti časovnike sa tri časa na dva, tako smo mogli spavati sat vremena duže, jer smo kazaljke na časovniku pomerlili unazad. Zbog pomeranja sata dani će biti kraći i sve brže će padati mrak, što može biti stresno i za naš organizam.

Zimsko računanje vremena uglavnom negativno utiče na starije osobe, bebe, decu i bolesne. Zbog prelaska na zimsko računanje vremena, mnogi ujutro ustaju ranije, a uveče se pre osećaju umorno.

Ferenc Palfi:

"Smeta mi, nikad mi se ta odluka nije sviđala.

- Kakav je osećaj ili kako se tada osećate?

"Dan se ne može vratiti, potrebno je vreme da se čovek navikne."

Obično je potrebno od 4 do 14 dana da se naš organizam navikne na promenu, a u međuvremenu kod onih koji su na ovu promenu osetljivi mogu se javiti poremećaji spavanja, umor, depresivno raspoloženje, aritmija, smanjena koncentracija i razdražljivost. Uprkos poteškoćama, ima onih koji sa lakoćom prihvataju promenu.

Milan Runjajić: "Dobro se osećam, spavao sam malo duže. Jedva sam čekao ovu zimsko računanje vremena jer je bolja za spavanje i odmor. Niko nije voleo letnje računanje vrmemna jer je jako brzo svitalo, zatim dolazilo poslepodne, pa veče i sve tako iznova."

 Prema rečima Vesne Peić, bilo bi bolje da se odluče i finalizuju jedno od načina računanja vremena kao konačno, jer bi tada ljudi mogli mirnije živeti: "Čovek se prilagođava ovom ritmu života, spavanju i ustajanju, i jednostavno je bolje ne opterećivati ​​se. Ja lično nemam ništa protiv ovih promena, ali znam one koji imaju."

Srđanu Dimoviću nije problem što brže pada mrak, ali je svake godine srećan što spava sat vremena duže: "Osećam se bolje jer mogu malo duže spavati i onda mogu doći da pomognem mami da prodaje cveće."

Narednih dana, kako bi se telo prilagodilo, treba da izbegavamo kafu tri sata pre spavanja i ne treba da jedemo puno. Prvih desetak dana treba da vozimo oprezno na putevima i da izbegavamo aktivnosti u kojima se potencijalno možemo povrediti, a ako možemo, trebalo bi da pravimo više pauza, preporučuju stručnjaci.

vreme
računanje

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Da li će se ove godine saditi više soje?

Poljoprivrednici se žale na sušu, koja je vrlo neuobičajena za ovo doba godine. Prema vremenskim pokazateljima, u poređenju sa prosekom od poslednjih pedesetak godina, za trećinu manje padavina je bilo u mesecu februaru i martu.