Ugrás a tartalomra

U martu stižu rešenja za odvodnjavanje

2020.02.18
17:37
2024.03.19
08:50
Forrás
Pannon RTV
Iznosi u 2020. godini biće za 1,1 odsto viši nego lane. Ukoliko se obveznici ne nalaze kod kuće, rešenja mogu lično da podignu u mesnoj pošti.

Lica koja se nalaze u inostranstvu mogu da daju punomoć za preuzimanje rešenja. U slučaju netačnih podataka, treba predati prigovor, i u tome pomoć mogu da pruže i mesne kancelarije ombudsmana.

Za hektar poljoprivrednog zemljišta vlasnik u proseku plaća iznos od 1.200 dinara na godišnjem nivou. Računi koji sada stižu odnose se na 2020. godinu. Iznos za odvodnjavanje se, isto kao i porez, plaća tromesečno. Ipak građani dobijaju samo tri računa. Na prvom čeku nalazi se zbirni iznos za prve dve obaveze. Na drugom računu nalazi se iznos za treću trećinu, i rok za njegovo plaćanje je 15. avgust. Na četvrtom čeku je iznos za četvrtu ratu, i rok za njegovu uplatu je 15. novembar.

Prema još uvek nepotvrđenim informacijama, nadležni kažu da je verovatno da će biti poslat samo jedan uplatni listić i građani, pridržavajući se zadatih rokova, mogu da rasporede obavezu za uplatu na način kojim njima odgovara.

Deo poljoprivrednika severne Bačke nije spreman da plaća nadoknadu za odvodnjavanje. Među njima je i Zoltan Varga, proizvođač sa Šupljaka:
„- Ni do sada je nisam plaćao, neću ni od sada. Posledice ćemo tek videti, šta će biti.
- Zbog čega niste spremni da platite?
- Da li smo dobili kanal ili bar jednu mogućnost za navodnjavanje? Mislim da nismo."

Ferenc Rihter, veliki poljoprivrednik iz Subotice smatra da je nadoknada za odvodnjavanje obična pljačka ratara: „Ovde ne treba raditi odvodnjavanje, nego zalivanje, izgraditi zalivne sisteme. Da se za to plaća, ljudi se ne bi bunili, da uzalud plaćaju, nego bi imali neki rezultat, ali ovako ne vidimo nikakav rezultat, jer nema ni potrebe za tim, jer je kod nas suša."

Za ustanovljavanje obaveze bazu podataka obezbedila je republička Uprava za zemljište, na osnovu podataka iz februara 2020. godine. Erika Tot Salai, zamenica ombudsmana grada Subotice kaže da je obveznicima nadoknada za odvodnjavanje vrsta troška koji ima oblik poreza, zbog toga je njegovo plaćanje regulisanje strogim propisima. Na nezadovoljstvo proizvođača kaže: zakon o vodama, koji važi na teritoriji čitave republike, utvrđuje da svaki građanin, koji poseduje poljoprivredno zemljište, ili ima građevinsku parcelu, obveznik je plaćanja naknade za odvodnjavanje. Ovim se uređuje i odvodnjavanje podzemnih voda na određenom području. Erika Tot Salai dodaje: „Na ovom vodnom području „Vode Vojvodine" su obavezne da urede odvodnjavanje voda. Gde, kako i na koji način, to se utvrđuje godišnjim planovima. Dakle, to nije tako jednoznačno da na svakom kvadratnom kilometru javno preduzeće treba da izvršava neke radove, oni na ovom vodnom području treba da obave te radove."

U slučaju kuća sa okućnicom i građevinskih parcela, s obzirom da se obaveza izražava za hektare i kvadratne metre, od ove veličine oduzima se veličina stambene jedinice, i po tom osnovu izračunava se iznos za odvodnjavanje. Važno je naglasiti da vlasnici stanova ne plaćaju nadoknadu za odvodnjavanje. 

odvodnjavanje
rešenje

Najnovije

14:49, Frissítve: 16:43

Svaka kap zlata vredna

Konačno su stigle padavine koje su poljoprivrednici već izuzetno čekali. U najvećem delu Vojvodine proteklog dana palo je između 10 i 15 milimetara kiše.
14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.