Ugrás a tartalomra

Vanredno stanje i u prehrambenoj industriji

2020.04.16
20:18
Forrás
Pannon RTV
Umesto uobičajene tri, rad se u fabrici Žitopromet u Senti svakog dana u nedelji odvija u četiri smene. Kompanija je reorganizovala posao.

Vanredno stanje je pod veliki pritisak stavilo i prehrambene pogone. Mašine u odeljenju za pakovanje brašna u fabrici ne prestaju sa radom ni na jedan trenutak. U jednoj smeni radi 8 radnika. U ovom pogonu se proizvodi 9 vrsta brašna, koja na rafove u prodavnice stižu u različitim pakovanjima. Friđeš Molnar Čikoš, saradnik, Žitopromet, Senta: „Pokušavamo da probleme koji nastaju rešavamo u hodu. Mislim da narudžbe možemo da ispunimo skoro 100 odsto. Potrebno nam je puno saradnje i strpljenja u ovim vremenima, jer za sve nas ovo predstavlja veliki teret.”

Suva se testenina se takođe neprekidno proizvodi u pogonu. Zbog reorganizacije posla u ovom odeljenju sada radi dvadeset i osam radnika. Sedam radnika u jednoj smeni. Ukupno se proizvodi dvadeset i tri različite vrste testa, ali zbog vanrednog stanja, sada se proizvodi samo osam najpopularnijih vrsta. Sabolč Bagi, rukovodilac smene, Žitopromet, Senta: „U ovom trenutku prepodnevna smena sa promenama menja vrstu testa, ali trenutno za tržište možemo proizvesti 4-5 vrsta testa.”

Vanredno stanje zahteva i proizvodnju veće količinu proizvoda. Proizvodnja brašna u pakovanju od po kilogram povećana je za dva i po puta, dok se proizvodnja testa gotovo udvostručila. Eva Vučurović, rukovodilac proizvodnje, Žitopromet, Senta: „Što se tiče malog pakovanja brašna, pakovanja od jednog kilograma, dnevna količina od 100-105 tona znači 100-105 hiljada kesa. U fabrici testa proizvodimo i pakujemo u proseku 25 tona suve testenine.”
 

Rukovodstvo Žitoprometa smatra da su uspeli da odgovore naglo povećanim zahtevima. Snabdevanje od strane mlina je neprekidno. Predrag Đurović, direktor Žitoprometa, Senta: „Uspeli smo da održimo visok nivo proizvodnje koji zadovoljava povećane zahteve koji su i za nas stigli neočekivano. Međutim, u većoj meri je to i nepotrebno, jer još uvek imamo dovoljno pšenice, kako ovde u Žitoprometu, tako i u drugim mlinovima. Ima pšenice, a sveži usevi stižu za dva i po do tri meseca. Dakle, nema nikakvih problema.”

Direktor se nada da će se situacija uskoro vratiti u normalu, ali je dodao da će zadržati ovaj tempo rada onoliko dugo koliko je potrebno, kako bi se snabdevanje tržišta odvijalo nesmetano.

industrija
Žitopromet

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Prolećni vašar cveća i rukotvorina u Kanjiži

U Kanjiži se ponovo organizuje prolećni vašar cveća i rukotvorina. Mogu se kupiti ručno rađeni ukrasi, nakit, predmeti i cveće. Pokrovitelj prolećnog vašara rukotvorina i cveća je opština Kanjiža.